27.04.2019 r. wzięliśmy udział w 74 rocznicy Forsowania Odry.

Obchody 74 rocznicy forsowania Odry

27 kwietnia 2019 r. uczniowie z klas I ac LO, I Technikum Informatycznego, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Poczet Sztandarowy wraz z opiekunami wzięli udział w uroczystościach na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach, gdzie  upamiętniono żołnierzy poległych podczas akcji forsowania Odry wiosną 1945 roku.

Uroczystości pod pomnikiem Wdzięczności 1 Armii Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojennym rozpoczęły się wprowadzeniem kompanii honorowej i pocztów sztandarowych.

Polowa msza święta celebrowana była przez ks. abp. Andrzeja Dzięgę, Metropolitę Szczecińsko – Kamieńskiego. W tegorocznych uroczystościach wzięli udział: szef MSWiA Joachim Brudziński oraz wiceminister Krzysztof Kozłowski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha oraz wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, a także przedstawiciele władz województwa, powiatu, gminy, służb mundurowych, związków kombatantów, organizacji społecznych, przedstawiciele oświaty, młodzież szkolna oraz ludność cywilna. Uroczystości miały podniosły charakter. Najbardziej wzruszającym akcentem tego patriotycznego spotkania był apel poległych, wspomnienie bohaterów.

Uczniowie naszej szkoły wnieśli również wkład w oprawę i organizację uroczystości. Pomagali jako ministranci podczas sprawowania mszy świętej, dbali o bezpieczeństwo w  szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej, brali udział w biegu – XVII Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka.

mgr Edyta Krupa – Nadolny

mgr Emilia Skrzypa