29 – 31.05.2019 r. odbył się XX ogólnopolski finał konkursu geologiczno – środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, w którym Natalia Ziembowska z kl. II b LO zajęła V miejsce.

Finał XX edycji ogólnopolskiego konkursu geologiczno – środowiskowego
„Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”

W dniach 29 – 31 maja 2019 r. w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, odbył się XX ogólnopolski finał konkursu geologiczno – środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. Konkurs co roku odbywa się pod innym hasłem przewodnim. W tym roku hasło to: „Potęga żywiołów Ziemi”. W finale naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. II b Liceum Ogólnokształcącego – Natalia Ziembowska. Natalia w półfinałach pokonała w rywalizacji uczestników regionu województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego, zdobywając największą liczbę punktów w teście wiedzy geologicznej i tym samym zapewniła sobie miejsce w rozgrywkach finałowych.

Celem konkursu jest upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o naszym dziedzictwie naturalnym, konieczności i możliwościach jego ochrony. Konkurs ukierunkowany jest  na  zagadnienia związane z szeroko pojętą ochroną środowiska, a w szczególności na  uświadomienie osobistej odpowiedzialności każdego człowieka za jego stan.

Organizatorzy, oprócz oficjalnego turnieju, przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Po  oficjalnym przywitaniu finaliści konkursu wzięli udział w bardzo ciekawej geologicznej grze muzealnej, która odbyła się na obszarze Muzeum Geologicznego. Mieliśmy okazję zobaczyć eksponaty znajdujące się w muzeum, które robiły bardzo duże wrażenie. Po  zakończeniu zabawy wszyscy ruszyli na wycieczkę po Warszawie. Pierwszym jej  punktem było Muzeum Ziemi PAN, gdzie uczestników wraz z opiekunami oprowadzili przewodnicy muzeum, opowiadając o eksponatach zgromadzonych na wystawach.

Mieliśmy okazję zobaczyć Warszawską Starówkę, która jest prawdziwą perłą stolicy, zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta. Następnie wszyscy udali się na ciepły posiłek. Posileni ruszyliśmy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędziliśmy blisko 3 godziny. Wszyscy świetnie się bawili i zobaczyli wiele ciekawych eksperymentów. Po powrocie do hotelu na  uczestników czekała kolacja, po której uczestnicy wraz z organizatorami udali się  na  wspólne ognisko.

Drugi dzień pobytu był pełen emocji. W auli Muzeum Geologicznego o godz. 10.00 rozpoczął się turniej wiedzy. Składał się z 5 rund: geografia dynamiczna, skały i minerały, dzieje Ziemi, paleontologia i pytania związane z przewodnim hasłem konkursu. Pytania były bardzo trudne, a poziom wiedzy wszystkich uczestników ogromny. Pytania konkursowe wyświetlane były na prezentacji i wszyscy uczestnicy jednocześnie pisemnie udzielali odpowiedzi. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa. Po zliczeniu punktów ogłoszono wyniki. Reprezentantka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie zdobyła V  miejsce.

Po intelektualnych zmaganiach na uczestników czekał słodki poczęstunek, a później możliwość dokładnego obejrzenia Muzeum Geologicznego pod okiem przewodnika. Na  koniec wspólnie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie przy Dyziu.

Zdobycie V miejsca w finale jest ogromnym sukcesem Natalii. Jej wiedza i umiejętności z zakresu geologii już teraz są na bardzo wysokim poziomie i dowodem, ile  pracy włożyła w przygotowanie się do konkursu.

Natalia Ziembowska

mgr Gabriela Lasowska