01-31.10.2015 r. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
“Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji.”
Maria Dąbrowska

Po raz kolejny na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji było zwrócenie uwagi na rolę bibliotek w  życiu szkoły. Ich niezastąpioną pomoc w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych młodzieży.  W związku z tym również i nasza biblioteka  włączyła się w te  obchody, organizując liczne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, których pomysłodawcami byli nauczyciele bibliotekarze i poloniści: G. Lasowska, A. Rewers, E. Krupa – Nadolny i H.  Leszczyńska.

W ramach Miesiąca  Bibliotek Szkolnych odbywał się w czytelni kiermasz „Taniej i dobrej książki”.  Można było wybrać dla siebie pozycję z różnych dziedzin literatury. Między innymi słowniki, repetytoria maturalne, leksykony, beletrystykę, tomiki poezji, lektury. Kiermasz odwiedzali nie tylko uczniowie ale i nauczyciele.  Dużym zainteresowaniem cieszyła się przygotowana  wystawa czasopism z lat 70 i 80 – tych, które znajdują się w zbiorach naszej biblioteki. Celem wystawy było pokazanie młodzieży, jak wyglądały gazety  i czasopisma w latach PRL. Można było zapoznać się z  ich rozmiarem, budową i treścią, przeczytać wybrane fragmenty i może powspominać.

22 października miały miejsce warsztaty literackie z Dorotą Dobak-Hadrzyńską, w których uczestniczyli uczniowie klasy I BI. Dorota Dobak-Hadrzyńska tworzy wiersze dla dzieci, jak i lirykę dla dorosłych. Jej teksty są hymnami szkół, wzbogacają monografię zachodniopomorskich miasteczek. Pisze także teksty piosenek i sztuki dla dzieci. Warsztaty prowadzone były w ciekawej, zabawnej i wymagającej kreatywności formie. Uczestnicy skupili swoją uwagę na trudnej sztuce analizy i interpretacji  poezji. Zadania polegały między innymi na skróceniu wiersza lub zastąpienia słów innymi o tym samym znaczeniu, na tworzeniu wyliczanki na wybrany temat, napisaniu fraszki.

Kolejnym ciekawym przedsięwzięciem było spotkanie poetycko – muzyczne pod hasłem: „Czytamy Pana Tadeusza”, zorganizowane 28 października 2015 roku.  Młodzież samodzielnie przygotowywała wybrane fragmenty z utworu Adama Mickiewicza. Celem spotkania była próba udowodnienia, że poemat jest żywy i atrakcyjny dla młodego czytelnika a jego zrozumienie zależy od indywidualnego zinterpretowania i kreatywności czytającego. Czytanie uatrakcyjniła muzyka z filmu  Andrzeja Wajdy. Spotkanie było adresowane do pasjonatów literatury i chętnych, którzy chcieli w miłej atmosferze spędzić to czwartkowe  popołudnie. Czytająca młodzież profesjonalnie podeszła do zadania, słuchającym dostarczyli miłych wzruszeń.

Młodzież ze skupieniem i powagą, opowiadała o doświadczeniach z lekturą Pana Tadeusza, która znajduje się w kanonie lektur i przewija się przez okres edukacji. Po części oficjalnej, uczestnicy i przybyli goście zostali zaproszeni na kulturalną dyskusję przy kawie i cieście, przygotowanym przez uczniów klas III a LO. Takie działania artystyczne doskonale integrują zespoły międzyklasowe, młodzież bardzo chętnie angażuje się w organizację i przygotowanie imprezy, której efektem są wspólne artystyczne  przeżycia i chęć tworzenia czegoś ciekawego.

Przygotowana została również wystawa plakatów promujących czytelnictwo i biblioteki, którą można  było zobaczyć w tle spotkania. Prace plastyczne zachęcające  do spotkania z książką wykonali uczniowie na lekcjach wiedzy o kulturze. Wcześniej  były one wystawione w holu szkoły oraz w bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do świętowania w przyszłym roku.

E .Krupa- Nadolny, G. Lasowska