07.10.2015 r. odbyły się warsztaty integracyjne w internacie.

„Przyjaciel to ktoś, kto daje ci totalną swobodę bycia sobą.”
Jim Morrison

07 października 2015 r. w  internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie odbyły się warsztaty integracyjne dla uczniów kl. I.
Organizatorki warsztatów,  pani  kierownik internatu Dorota Szwiec oraz psycholog, pani Magdalena Zagajewska, pomogły wychowankom  wzajemnie poznać  się oraz przygotowały zabawy integracyjne umożliwiające stworzenie  dobrze  zintegrowanego zespołu wychowanków.

Celem integracji był rozwój dobrych relacji w grupie, rozwijanie akceptacji wobec siebie i innych, wdrażanie do współpracy, ukazanie korzyści, jakie daje udana współpraca oraz budowanie poczucia bezpieczeństwa w grupie.

Warsztaty to nie tylko wspólna zabawa ale również bliższe poznanie nowych kolegów  i koleżanek, na co pozwoliły gry i  zabawy przygotowane przez organizatorki.

Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję przedstawić swoim rówieśnikom własną osobę, cechy, zainteresowania, co zaowocowało lepszym wzajemnym poznaniem.
Uczniowie podzieleni na grupy musieli także zareklamować siebie w grupie,   co z początku sprawiało wiele trudności, później natomiast wiele radości.    W trakcie warsztatów uczniowie musieli wykazać się sprytem, spostrzegawczością oraz umiejętnością pracy w grupie.

Zabawy  integracyjne  miały również pomóc młodzieży zaadoptować się do nowych warunków w nowej szkole i w internacie. Bardzo ważnym elementem warsztatów było uświadomienie wychowankom, że oni sami mają ogromny wpływ na swoje życie                                 i że ze swoimi problemami nie są sami. Zawsze otrzymają pomoc, jeżeli tylko o nią poproszą.

Podsumowaniem warsztatów była zabawa „Wrzuć swój strach do kapelusza” polegająca na tym, że każdy z uczestników wrzucał do kapelusza karteczki z wypisanymi obawami związanymi z pobytem w szkole i internacie.
Celem tej zabawy było wyrobienie poczucia bezpieczeństwa wśród wychowanków, rozładowanie napięć i lęków związanych z pobytem w nowym miejscu.
Warsztaty pozwoliły nam na wykorzystanie zabawy jako czynnika integrującego każdą grupę, wpływającego  na otwartą i akceptującą atmosferę oraz wzmacniającego więzi
w zespole.

Dziękujemy wszystkim wychowankom za aktywność, wspaniałą zabawę, uśmiech na twarzy i mile spędzony czas.

mgr Dorota Szwiec
mgr Magdalena Zagajewska