1.03.2017 r. obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy…”
Zbigniew Herbert

Od 2011 r. dzień 1 marca w Polsce obchodzimy uroczyście, pamiętamy i propagujemy wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. Z grupą uczniów z naszej szkoły zaprosiliśmy do Chojny autora książek i wielu publikacji dotyczących tej tematyki. W sobotę 25 lutego 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z panem Kajetanem Rajskim. Mieliśmy rzadką okazję posłuchać wykładu z historii powojennej Polski oraz opowieści o losach Wilcząt, czyli o ciężkim życiu rodzin i dzieci Żołnierzy Wyklętych.

Najbardziej skupionymi słuchaczkami wykładu były nasze nauczycielki historii, które dla  odmiany, miały okazję posłuchać o historii.

W środę 1 marca nauczyciele naszej szkoły wraz z uczniami wzięli udział w szkolnych obchodach tego dnia. Od rana w obu budynkach szkoły wystawiono antyramy z wizerunkami Wyklętych, opisem ich życiorysów i tragicznych losów.

Na szkolne maszty wciągnięto flagi narodowe. Uczniowie przez cały dzień nosili koszulki z  wizerunkami Wyklętych. Organizatorzy szkolnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyszli naprzeciw widocznej coraz częściej potrzebie szukania przez  młodych ludzi autorytetów, bezkompromisowych, patriotycznych bohaterów. W  tym  dniu lekcje historii miały jeden temat – Niezłomni Wyklęci. Historia już nie milczy.

Pani Aneta Żurawska – Rusek przygotowała scenariusz lekcji wychowawczej dotyczący losów Niezłomnych. Tematyka Żołnierzy Wyklętych była poruszana nie tylko na lekcjach historii, ale przez cały tydzień również na godzinach wychowawczych.

mgr Aneta Żurawska – Rusek