1.03.2020 r. wzięliśmy udział w obchodach 75 rocznicy wkopania pierwszego polskiego słupa granicznego nad Odrą w Czelinie.

Obchody 75. rocznicy wkopania pierwszego polskiego słupa granicznego nad Odrą w Czelinie

1 marca 2020 r. w Czelinie odbyły się uroczystości upamiętniające wkopanie pierwszego polskiego słupa granicznego nad Odrą. 75 lat temu nad Odrą pod Czelinem stanął pierwszy słup graniczny. Wkopali go saperzy z 6. Samodzielnego Batalionu Pontonowo – Mostowego 1. Armii Wojska Polskiego. Naszą szkołę w tych uroczystościach reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Łukasz Będzak, Kaja Nowak, Maja Zielinkiewicz oraz  reprezentacja klas mundurowych – uczniowie klasy 1 ac LO – pod opieką pani Justyny Sumary i pana Marka Bednarza.

Obchody rozpoczęły się mszą święta w kościele p.w. NMP Częstochowskiej w Czelinie, odprawionej w intencji ojczyzny i pamięci poległych saperów, celebrowanej przez proboszcza ks. Marka Szczuckiego. Po zakończeniu mszy, przy asyście kompanii honorowej 5 Pułku Inżynieryjnego, wystawionej przez żołnierzy 2 batalionu inżynieryjnego ze Szczecina Podjuchy oraz orkiestry wojskowej, uczestnicy uroczystości udali się na plac przy obelisku w  Czelinie. Tam odbyła się część oficjalna.

Najpierw został odśpiewany hymn narodowy. Następnie przemówienia wygłosili Burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa oraz zaproszeni goście. Odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową.

Uroczystości zakończyły się złożeniem przed obeliskiem wiązanek kwiatów przez władze samorządowe, służby mundurowe, kombatantów, delegacje szkół i instytucji, gości oraz  mieszkańców. Po uroczystościach odbył się poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Czelina. Uroczystość uświetniła inscenizacja wydarzeń z 1945 r. w  wykonaniu grup rekonstrukcyjnych z Polski i Niemiec.

mgr inż. Justyna Sumara

mgr Marek Bednarz