10.01.2018 r. odbyła się pogadanka profilaktyczna „Bezpieczne ferie” z udziałem policjantów z Komisariatu Policji w Chojnie.

Bezpieczne ferie zimowe

10 stycznia 2018 r., dla uczniów mieszkających w internacie, odbyła się pogadanka profilaktyczna z udziałem aspiranta sztabowego Małgorzaty Skowrońskiej oraz sierżanta sztabowego Artura Bugajewskiego z Komisariatu Policji w Chojnie.

Policjanci apelowali do młodzieży o rozsądne spędzanie czasu wolnego podczas zimowego wypoczynku. Podkreślili, że okres ferii zimowych to czas wspólnych spotkań w klubach i  dyskotekach, podczas których młodzież sięga po alkohol i inne używki, nie przewidując jakie może to mieć dla nich skutki. Funkcjonariusze przekazali naszym wychowankom wiedzę dotyczącą szkodliwości zażywania środków uzależniających, ich negatywnego wpływu na organizm młodego człowieka.

Podczas spotkania policjanci poruszyli także temat jazdy pod wpływem alkoholu oraz  odpowiedzialności karnej za taki czyn. Uczulili młodzież na specyficzne zagrożenia w  ruchu drogowym podczas okresu zimowego, który jest trudny zarówno dla kierowców jak  i pieszych. Poruszono również problem przestępczości wśród młodzieży pełnoletniej i  nieletniej: kradzieże i rozboje. Funkcjonariusze omówili Ustawę o Postępowaniu w  Sprawach Nieletnich.

Aspirant sztabowy Małgorzata Skowrońska rozmawiała z młodzieżą o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi, w kontekście propozycji pracy za granicą dla młodych ludzi. Ważnym tematem, o którym policjanci rozmawiali z uczniami, był temat korzystania z portali społecznościowych oraz zjawisko hejtu wśród uczniów.

W końcowej części spotkania młodzież rozmawiała z funkcjonariuszami w małych grupach i  indywidualnie, zadając nurtujące ich pytania.

Podsumowaniem pogadanki były życzenia udanego wypoczynku z przesłaniem, że tylko zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków i sprawi, że ferie będą czasem beztroskiej zabawy i radości.

Dziękuję zaproszonym gościom za poświęcony czas, za przekazanie młodzieży tak  cennych wskazówek i rad, dzięki którym zimowe ferie na długo pozostaną w pamięci jako niezapomniana, radosna przygoda.

kierownik internatu

mgr Dorota Szwiec