10.01.2020 r. uczniowie klasy 2 d LO uczestniczyli w „Nocy Biologów” na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Noc Biologów” na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego

10.01.2020 roku na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska akcja „Noc Biologów”, w której uczestniczyli uczniowie klasy 2 d LO w Chojnie. Idea „Nocy Biologów” narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla  społeczności miasta i regionu. Tysiące odwiedzających uczelnię dzieci, młodzieży i dorosłych było zachętą do zorganizowania w całej Polsce tego typu przedsięwzięć. Propozycję z entuzjazmem przyjęła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, powierzając Wydziałowi Biologii UAM koordynację pierwszej „Nocy Biologów” w styczniu 2012 r.

Pracownicy i studenci Wydziału przygotowali na ten dzień szereg interesujących wykładów, pokazów, warsztatów oraz zajęć laboratoryjnych o różnorodnej tematyce związanej m.in.  ze  światem roślin czy immunologią, biochemią, biologią komórki, genetyką.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w trzech zajęciach dotyczących przerabianego na  lekcji biologii materiału. Dwa spotkania warsztatowe odbyły się na Katedrze Fizjologii Zwierząt. Pani dr hab. Wioleta Dudzińska przeprowadziła zajęcia, podczas których uczniowie  samodzielne wykonali oznaczania grup krwi układu ABO i Rh we krwi włośniczkowej za  pomocą przeciwciał monoklonalnych.

Natomiast Pani dr inż. Ewa Skotnicka pokazała, w jaki sposób wykonuje się Analizę bioimpedancji elektrycznej (BIA, bioelectrical impedanceanalysis). Metoda ta umożliwia bezpieczną, nieinwazyjną i wiarygodną ocenę składu ciała m.in. w zakresie jakościowej i ilościowej dystrybucji tkanki tłuszczowej. Każdy uczeń miał możliwość wziąć udział w  badaniu i otrzymał konkretne wyniki z oceną kontroli masy ciała i oceną stanu odżywiania.

Na Katedrze Biologii Molekularnej i Cytologii odbyły się zajęcia „ Komórki w ultrafiolecie”, które przeprowadziła Pani dr Magdalena Achrem oraz dr Anna Kalinka. Podczas tych zajęć uczniowie wykonywali preparaty z roślin oraz nabłonka błony śluzowej jamy ustnej, barwiąc je fluorochromami. Następnie oglądając je pod mikroskopem fluorescencyjnym, identyfikowali struktury komórkowe, wykorzystując zjawisko autofluorescencji.

Kolejny raz uczniowie wrócili z „Nocy Biologów” z większą wiedzą i ciekawymi doświadczeniami.

opiekun grupy

mgr Agnieszka Pawlaczyk