10.10.2016 r. obchodziliśmy Święto Drzewa.

Święto Drzewa 2016

W dniu 10 października 2016 r. odbyły się w naszej szkole obchody Święta Drzewa – projektu Klubu Gaja. Projekt ma na celu kształtowanie ekologicznych zachowań i postaw obywatelskich w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz zainspirowanie różnych grup społecznych do podejmowania lokalnych działań na rzecz ochrony klimatu.
Drzewa w pierwszej kolejności kojarzą się z lasem. Jednak również na terenach wiejskich odgrywają one ważną i często niedocenianą rolę. Klub Gaja, organizując tegoroczne „Święto Drzewa – wśród pól”, zachęcił nas do podejmowania działań na rzecz sadzenia i ochrony zadrzewień śródpolnych.
Przygotowaniem obchodów tego święta zajął się szkolny Klub Alternatywy Młodzieżowej. Do udziału w różnych imprezach towarzyszących zaproszona została Pani Agnieszka Kujawska z Nadleśnictwa w Chojnie oraz Ks. Jan Zalewski z parafii rzymskokatolickiej Świętej Trójcy w Chojnie. Chcąc zaangażować jak największą ilość uczniów, zorganizowane zostały dwa konkursy szkolne. W pierwszym – uczestniczyły trzyosobowe drużyny klas II i III liceum i technikum. Konkurs sprawdzał wiedzę uczniów na  temat „Parków Narodowych w Polsce”. W drugim konkursie plastycznym, na temat „Las wokół nas”, wzięli udział uczniowie klas pierwszych. W komisji konkursowej, oprócz  zaproszonych gości, zasiadała również Pani Gabriela Lasowska.

Najważniejszym momentem Święta Drzewa było posadzenie drzew, podarowanych przez  Nadleśnictwo w Chojnie. Jednak tym razem, zgodnie z tegorocznym hasłem, były to  wyłącznie drzewa i krzewy polskie. Uczniowie klasy I abd LO, aby lepiej poznać nasze rodzime gatunki drzew, uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Panią Agnieszkę Kujawską.

Zachęcając nie tylko do sadzenia drzew, ale także dostrzeżenia związków między naturą i  literaturą, odbyło się „ Czytanie drzewom” przy budynku nr 2, które poprowadzone zostało przez Panią Hannę Leszczyńską i Panią Gabrielę Lasowską. Ważną akcją tegorocznego święta w naszej szkole była zbiórka makulatury, z której zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wykup koni przeznaczonych na rzeź.
Na zakończenie obchodów Święta Drzewa goście wraz z Panią Dyrektor Adrianą Salamończyk, w obecności uczestników konkursów, posadzili symboliczne drzewo.

„Krajobraz jest naszym dziedzictwem kulturowym, a zadrzewienia śródpolne stanowią jego ważny element i służą zwierzętom oraz lepszym plonom. Twórzmy remizy śródpolne, sadźmy drzewa i krzewy. To nie tylko ratunek dla naszej Planety, ale i piękno w czystej postaci” – podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

mgr Agnieszka Pawlaczyk