10.11.2016 r. odbyły się warsztaty edukacyjne dla maturzystów.

Za każdym sukcesem stoi płonąca,
wręcz nieugaszona motywacja”.
[Marszałek Nikodem]

WARSZTATY DLA UCZNIÓW W RAMACH PROJEKTU
STREFA MŁODIEŻY UNIWERSYTETU SWPS W POZNANIU

10 listopada 2016 r. w ramach projektu Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS w  Poznaniu, w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne dla maturzystów, prowadzone przez studentki V roku psychologii o specjalności wspieranie rozwoju osobistego i  zawodowego, panią Izabelę Budzyńską i panią Martę Klancko.
Strefa Młodzieży Uniwersytetu SWPS to projekt profilaktyczno – edukacyjny, którego celem jest wspieranie rozwoju młodych ludzi w wieku szkoły średniej, a także ich rodziców i nauczycieli w budowaniu codziennych relacji z młodzieżą.

Tematem warsztatów była motywacja i realizowanie wyznaczonych sobie celów. Uczniowie klas III abd, III c, IV B/I oraz IV H/Ż, podczas spotkania dowiedzieli się czym jest  motywacja, jakie korzyści mamy ze zwiększonej motywacji, w jaki sposób należy wyznaczać sobie cele, by zwiększyć prawdopodobieństwo ich realizacji, a także o co należy zadbać przed przystąpieniem do działania.

W ramach ćwiczeń, uczniowie pracowali nad metodą określania celów SMART, która pozwala na prawidłowe i efektywne formułowanie celów. Metoda SMART zwiększa szansę na realizację wyznaczonych celów. Jest to jednocześnie akronim opisujący pięć cech, jakie powinien spełniać dobrze sformułowany cel. Dodatkowo maturzyści poznali i przećwiczyli wybrane techniki automotywacji, a także fakty i mity związane z automotywacją.

Uczniowie podczas ćwiczeń doświadczyli, że określanie swojego celu nie jest łatwą sztuką. Metoda SMART ułatwia formułowanie celu, a stosowanie jej w praktyce pozwoli na  realizację tego celu z powodzeniem.

Zajęcia były ciekawe, dobrze przyjęte przez naszych uczniów. Następne warsztaty edukacyjne poprowadzone w ramach Strefy Młodzieży odbędą się już w przyszłym roku szkolnym.
Szkoła średnia to czas odkrywania siebie i dalsze planowanie ścieżki edukacyjno – zawodowej, to czas podejmowania ważnych decyzji życiowych, to czas kiedy młody człowiek potrzebuje motywacji do zrealizowania zamierzonych celów życiowych.

Życzę wszystkim maturzystom powodzenia w wyznaczaniu sobie odpowiednich celów, aby droga w ich zdobywaniu była skuteczna i realna.

Doradca zawodowy
mgr Dorota Szwiec