10.12.2019 r. w Bibliotece Miejskiej w Chojnie odbyła się promocja XI tomu Rocznika Chojeńskiego.

Promocja XI tomu Rocznika Chojeńskiego

10 grudnia 2019 r. odbyła się promocja XI tomu Rocznika Chojeńskiego, czasopisma historyczno – społecznego, wydawanego przez działające w Chojnie Stowarzyszenie Terra Incognita. W najnowszej publikacji znajdziemy między innymi artykuł Michała Gierkego o  życiu i działalności chojeńskiego pastora Johannesa Pontanusa w latach 1550 – 1613, dr.  hab. Radosława Skryckiego o mapie powiatu chojeńskiego z 1778 – 1779 roku oraz  artykuł dr hab. Agnieszki Borysowskiej o wierszach hieroglificznych na cześć elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma. Natomiast w bloku Terra Artificum znajdziemy artykuł przedstawiający sylwetkę młodego chojeńskiego fotografa – Jacka Szopika, absolwenta naszej szkoły.

Głównym punktem wydarzenia był wykład dr hab. Agnieszki Borysowskiej, sekretarz naukowej szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Jej wystąpienie poświęcone było niezwykle interesującym drukom okolicznościowym, które powstały w związku ze zwycięskim oblężeniem Szczecina przez elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma w 1677 roku.

Promocji towarzyszyła wystawa bardzo ciekawych zdjęć wcześniej wspomnianego Jacka Szopika z cyklu” Warzywa”. Całość dopełnił recital Roberta Ryssa, redaktora naczelnego „Gazety Chojeńskiej”, który, zagrał na znajdującym się w Bibliotece zabytkowym fortepianie, utwory Erika Satiego i Włodzimierza Nahornego.

W spotkaniu udział wzięli liczni goście: starosta gryfiński Wojciech Konarski, proboszcz chojeńskiej parafii Św. Trójcy ks. Janusz Mieszkowski, autorzy opublikowanych w tomie artykułów, a także mieszkańcy Chojny i okolic. W promocji uczestniczyły również uczennice naszej szkoły: Zuzanna Lorenc i Jessica Kosińska pod opieką p. Gabrieli Lasowskiej. Udział w spotkaniu naszej młodzieży miał na celu poszerzenie zainteresowań publikacjami poświęconymi historii naszego regionu, rozwój świadomości kulturowej, rozbudzenie zainteresowań oraz promocję czytelnictwa. Ponadto – przygotowanie do pełnego uczestnictwa w życiu publicznym, rozwój kompetencji kluczowych.

mgr Gabriela Lasowska