10-14.04.2012 r. na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Sławomira Nitrasa siedmioro tegorocznych maturzystów-członków Szkolnego Klubu Europejskiego Douzelage było w Brukseli.

Wizyta w Brukseli na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego
Sławomira Nitrasa

W dniach 10-14 kwietnia 2012 roku odbyła się wycieczka tegorocznych maturzystów naszej szkoły do Belgii, na zaproszenie Posła Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego Pana Sławomira Nitrasa. Z naszej szkoły uczestniczyło w tym wyjeździe siedmioro uczniów pod opieką mgr Marka Bednarza. W programie przewidziano m.in. zwiedzanie Brukseli, w tym Parlamentu Europejskiego oraz zwiedzanie starego miasta w Brugii.

Wyjazd zaplanowano o godzinie 23:30 ze szczecińskiego biura posła przy Alei Jana Pawła II. Oprócz uczniów z Chojny na wycieczkę zaproszeni zostali również uczniowie z innych szkół w naszym województwie m.in. z Gryfic, Myśliborza, Goleniowa i Wałcza. Podróż trwała 12 godzin i w południe następnego dnia byliśmy na miejscu. Zostaliśmy zakwaterowani w Royal Windsor Hotel Grand Place, w samym centrum belgijskiej stolicy. O godzinie 14:30 zjedliśmy obiad w restauracji La Gaufre de Bruxelles i około godziny 15:30 rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Niestety, ze względu na padający deszcz pierwszą część atrakcji podziwialiśmy tylko z okien autokaru.

Widzieliśmy m.in. Katedrę św. Michała i św. Guduli, muzeum tramwajów i muzeum Afryki Centralnej. Pani przewodnik przybliżyła nam nieco historię powstania Belgii oraz proces tworzenia kolonii belgijskiej w Kongu. Zwiedzaliśmy również muzeum uzbrojenia, jedno z pierwszych w Europie oraz Łuk Tryumfalny wybudowany w pięćdziesiątą rocznicę powstanie niepodległej Belgii. Dzięki poprawie pogody mogliśmy zwiedzić stare miasto wraz z jego centralnym placem oraz Ratuszem. Dzień zakończyliśmy kolacją w   restauracji La Gaufre de Bruxelles.

Drugiego dnia zaplanowano nam zwiedzanie budynku Parlamentu Europejskiego oraz kolację z Posłem. Po godz. 14.00 ponownie rozpoczęliśmy zwiedzanie.  Spotkaliśmy się z pracownikiem Parlamentu, który opowiedział nam o funkcji jaką pełni ta instytucja oraz o tym, w jaki sposób funkcjonuje. Przedstawił nam krótko frakcje w parlamencie oraz omówił kalendarz pracy posła do Parlamentu Europejskiego. Następnie przeszliśmy do sali plenarnej gdzie Pan S. Nitras opowiadał nam o specyfice pracy w tym miejscu, o różnicach między Europarlamentem a polskim parlamentem oraz o tym, jaką funkcje pełni budynek parlamentu w Strasburgu.
O godzinie 20:30 zjedliśmy wspólną kolację z Panem Posłem S. Nitrasem w restauracji El Grecco.

Ostatniego dnia opuściliśmy hotel o godzinie 9:00 po czym udaliśmy się do Brugii. Przed opuszczeniem Brukseli odwiedziliśmy jeszcze muzeum samochodów oraz słynne Atomium zbudowane specjalnie na Wystawę Światową, która odbyła się w tym mieście w roku 1958  i które jest wizytówką miasta. O godzinie 13:30 dojechaliśmy do Brugii i od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Całe stare miasto jest wpisane na listę UNESCO i nie mieszka tam na stałe żaden mieszkaniec. Podziwialiśmy m.in. Kościół Najświętszej Marii Panny z wieżą wysoką na 122 m, najwyższą w całej Flandrii. Widzieliśmy również wieżę miejską zwaną Beffroi, które są charakterystyczne dla obszaru Niderlandów. Zwiedzaliśmy także Ratusz Miejski, najstarszy w Belgii, z piękną gotycką fasadą,wybudowany w XIV w.
O godzinie 15:30 zjedliśmy obiad w restauracji Brouwerij De Halve Maan, gdzie zaserwowano nam przyrządzoną w tradycyjny flandryjski sposób wołowinę.
Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, która zajęła nam ok. 12 godzin. Autokar dojechał do Szczecina o godzinie 5:30, po czym wszyscy uczestnicy udali się do domów.

Uczestnik wycieczki – Kacper Birger – tegoroczny maturzysta