11.04.2022 r. przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „#Komórkomania”.

Akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych DKMS

W dniach 11 i 20 kwietnia 2022 r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji i konkursie, przeznaczonym dla szkół ponadpodstawowych, „#Komórkomania”. Organizatorem wydarzenia jest fundacja Dawcy Komórek Macierzystych Szpiku (DKMS) w  Warszawie. Pomimo obaw związanych z tym przedsięwzięciem nasi uczniowie chętnie wzięli udział w tej akcji. Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni ilością potencjalnych dawców. Akcji towarzyszyło mnóstwo pytań i wątpliwości. Uczniowie pytali czy zabieg pobierania szpiku jest bezbolesny, bezpieczny i nie zagraża zdrowiu i życiu?

Z badań i doświadczeń wynika, że wątpliwości nie mają uzasadnienia. W ciągu dwóch dni akcji zarejestrowano 52 osoby, potencjalnych dawców komórek macierzystych. W śród tych osób znaleźli się również nauczyciele. Należy wspomnieć, że do rejestracji mogły przystąpić tylko osoby zdrowe i pełnoletnie. Po zakończeniu rejestracji i dokończeniu wszystkich formalności, próbki i kwestionariusze zostały spakowane i odesłane do fundacji. W dniu 5 maja 2022  r.  otrzymaliśmy informację o zajęciu trzeciego miejsca w skali kraju z wynikiem 52  osoby.

Dziękujemy za udział w projekcie i przystąpienie do rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Dzięki Wam wszystkim i wolontariuszom: Karolinie Kubaj, Agacie Dorżykiewicz, Milenie Rogowskiej z klasy 3 HŻg, nasza szkoła zdobyła „TARCZĘ SZKOŁY Z ŻYCIEM”.

mgr Aleksander Lizak