11.05.2021 r. uczniowie klas mundurowych uczestniczyli w wykładzie online z dr Witoldem Waszczykowskim pt. „Polska droga do NATO”.

Wykład online „Polska droga do NATO”

11 maja 2021 r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w  Chojnie uczestniczyli w wykładzie online z dr Witoldem Waszczykowskim pt. „Polska droga do NATO”.

Pan Waszczykowski pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, a obecnie jest europosłem oraz wykładowcą na Akademii Sztuki Wojennej. Tematem wykładu była trudna droga do  członkowska Polski w Pakcie Północnoatlantyckim – od momentu przełomu w roku 1989 do momentu wstąpienia do sojuszu w 1999 roku.

Dr Waszczykowski przedstawił rys historyczny, dotyczący powstania organizacji, sięgając czasów I i II wojny światowej. Nasza młodzież poznała dylematy polskiej polityki zagranicznej w momencie uzyskania pełni suwerenności, a także uwarunkowania historyczne. Dużo uwagi, podczas tego wykładu, było poświęcone zmianom, które trzeba było dokonać w  prawie oraz w strukturach Sił Zbrojnych, dostosowaniom do zmieniających się realiów geopolitycznych.

Ważną rolę odegrały działania Polski, która aktywnie uczestniczyła w operacjach i  ćwiczeniach wojskowych, szkoląc swoich żołnierzy u boku krajów będących członkami NATO od wielu lat. Dzięki temu uzyskiwano wiedzę i niezbędnie doświadczenie.

Podczas spotkania online sporo uwagi poświęcone było Rosji i jej reakcji na polskie działania, zmierzające do członkostwa w NATO. Następnie wykładowca odpowiadał na  pytania zadawane przez uczestników wykładu, m.in. uzasadniając obecność wojsk amerykańskich i sojuszniczych w Polsce. To bardzo interesujące spotkanie zostało zorganizowane przez Wydział Bezpieczeństwa Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Z  niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie już 20 maja, które będzie dotyczyć działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

mgr Marek Bednarz