11.10.2021 r. uczestniczyliśmy w obchodach Święta Drzewa.

Święto Drzewa 11.10.2021 r.

11.10.2021 roku uczestniczyliśmy w obchodach 19 edycji Święta Drzewa pod hasłem – Dla przyrody!

Święto Drzewa Klubu Gaja to program edukacji ekologicznej na temat ochrony środowiska i  klimatu – popartej realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. Co roku, 10  października, Klub Gaja inicjuje społeczne inicjatywy. Angażuje ludzi, przedszkola i  szkoły, samorządy, różne instytucje i firmy do sadzenia drzew i krzewów, opieki nad nimi oraz podejmowania lokalnych działań dla drzew. Przez 18 lat Święta Drzewa, dzięki zaangażowaniu ponad 760 000 osób, posadzono ponad 942 000 drzew i zebrano ponad 5100 ton makulatury.

Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, komentuje – „Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew. To także udzielanie wsparcia tym społecznościom, które chronią stare drzewa, parki czy aleje. Różnorodność biologiczną można także wspierać sadząc odpowiednie gatunki drzew i krzewów, by zapewnić dzikim zwierzętom schronienie i  pożywienie. Wybierajmy rodzime gatunki, dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych, klimatycznych i krajobrazowych, a wsparcia w wyborze roślin szukajmy u  specjalistów. Świętujmy z przyrodą i dla niej, a ona da nam życie, pokarm i odpoczynek.”

Członkowie Szkolnego Klubu Ekologicznego przygotowali dla uczniów naszej szkoły bogaty program obchodów tegorocznego Święta Drzewa. Tradycyjnie od kilku lat „Czytamy drzewom” oraz sadzimy drzewa.

Podczas tegorocznych obchodów Święta Drzewa odbył się konkurs „Rozpoznawanie gatunków drzew polskich”. Konkurs przygotowały: Pani Katarzyna Chwalińska i Pani Daria Rożniata – goście specjalni z Nadleśnictwa Chojna, z którym nasza szkoła współpracuje od  lat. Konkurs skierowany był do uczniów klas pierwszych liceum i technikum. Osiem drużyn dwuosobowych, podczas 4 etapów, rozpoznawało gatunki drzew na podstawie pokroju korony drzew, kształtu liści oraz rodzaju nasion.

Wyniki konkursu:

I miejsce: klasa 1 a LO ( Oliwia Sztuka, Izabela Ludwiczak),

II miejsce: klasa 1 TI ( Szymon Wojna, Karol Waliłko),

III miejsce: klasa 1 b LO ( Alicja Osowska, Martyna Makulska).

Drużyny z podium otrzymały nagrody, a pozostali uczestnicy konkursu – upominki przygotowane przez Nadleśnictwo Chojna.

Zwieńczeniem obchodów Święta Drzewa będzie sadzenie lasu w dniu 21.10.2021 r., przygotowane również przez Nadleśnictwo Chojna, w którym uczestniczyć będzie klasa 2  d  LO o kierunku przyrodniczym z elementami kryminalistyki.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za życzliwość, poświęcony czas i wsparcie merytoryczne.

Opiekun Szkolnego Klubu Ekologicznego

mgr Agnieszka Pawlaczyk