12.01.2018 r. uczniowie klasy I bd LO wzięli udział w „Nocy Biologów” na Wydziale Biologii US.

„Noc Biologów” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego

W dniu 12 stycznia 2018 r. uczniowie klasy I bd LO wzięli udział w „Nocy Biologów”, zorganizowanej przez Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracownicy i studenci Wydziału przygotowali na ten dzień szereg interesujących wykładów, pokazów, warsztatów oraz zajęć laboratoryjnych.

Uczniowie naszej szkoły, tym razem, uczestniczyli w warsztatach dotyczących zagadnień kryminalistycznych. Temat „Wykorzystanie pierwotniaków w badaniach kryminalistycznych”, na Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Limnologii, miał na celu prezentację wybranych grup pierwotniaków, które mają zastosowanie w badaniach kryminalistycznych, zapoznanie z metodami badawczymi i przykładami zastosowań. Następnie na Katedrze Biologii Komórki prowadzące: dr Magdalena Achrem, dr inż. Ewa Filip i dr Anna Kalinka omówiły budowę włosa i dzięki zastosowaniu mikroskopu optycznego – wyjaśniły jak rozpoznawać jego morfologię. Każdy miał możliwość wykonania preparatu z własnego włosa, obejrzenia go pod mikroskopem i dokonania analizy jego  budowy.

Nowe, ale równie ciekawe zadanie, czekało uczestników warsztatów pt. „Zabójstwo i jego motyw. Jak zostać policyjną Agathą Christie?” W pierwszej kolejności omówione zostały główne motywy zabójstw, a następnie należało stworzyć scenariusz zbrodni w oparciu o  fotografię dowodową. Jak się okazało, nie jest to wcale łatwe, w szczególności jeżeli każdy w grupie ma własny pomysł na scenariusz.

Dodatkowo w holu wydziału odbył się pokaz kilkunastu gatunków żywych owadów i pajęczaków tropikalnych w terrariach, a także ekspozycja kilku zaaranżowanych pojemników – prezentujących kilkanaście gatunków roślin owadożernych, ukazujących bogactwo tej grupy roślin.

Jak co roku, wróciliśmy z zajęć z większą wiedzą i umiejętnościami, za co dziękujemy Organizatorom „ Nocy Biologów”.

Opiekunowie grupy

mgr Agnieszka Pawlaczyk