Święto Szkoły 2022
„Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”
Krzysztof Kamil Baczyński
16 kwietnia 1945 r. około godz. 4 nad ranem ostrzałem artyleryjskim rozpoczęło się forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic i trwało do 20 kwietnia. Podczas trzech dni walk życie straciło ok. 2 tys. polskich żołnierzy. Obrona niemiecka została złamana i wojska zaczęły się wycofywać. Droga do Berlina była otwarta. Siekierkowska bitwa, nazywana potocznie „forsowaniem Odry”, była jedną z ostatnich wielkich bitew II wojny światowej. Od tego wydarzenia mija właśnie 77 lat.
Co roku 16 kwietnia jest dla całej społeczności naszej szkoły – której Bohaterowie spod Siekierek oraz poległy w siekierkowskiej bitwie popr. Ryszard Kulesza patronują – dniem szczególnym. To Święto Szkoły, które jest wyrazem szczególnej naszej pamięci o poległych młodych polskich żołnierzach, którzy na siekierkowskiej ziemi złożyli Ojczyźnie ofiarę ze swego życia.
Pamięć o poległych polskich żołnierzach przekazywana jest uczniom od początku nadania szkole imienia. Upamiętniając forsowanie Odry, każdego roku uczniowie i grono pedagogiczne brali udział w rocznicowych uroczystościach na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym, a uczniowie klas pierwszych wyjeżdżali w Rejon Pamięci Narodowej – Siekierki, Gozdowice. Przez ostatnie dwa lata, ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego, nie odbywały się uroczystości na Siekierkowskim Cmentarzu i wyjazdy uczniów. Kontynuując ceremoniał Święta Szkoły, od lat niezmiennie towarzyszący pokoleniom naszych uczniów, w tym roku 12 kwietnia społeczność szkolna – w ramach Święta Szkoły – spotkała się na Siekierkowskim Cmentarzu, gdzie oddano hołd i cześć poległym żołnierzom.
Uroczystość na cmentarzu w Siekierkach rozpoczęła się o godz. 10:30 wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Po przemówieniu pani Dyrektor Adriany Salamończyk minutą ciszy uczczono pamięć poległych, a następnie zostały złożone wieńce przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego i na mogile popr. Ryszarda Kuleszy.
Po części oficjalnej odbył się szkolny piknik. Była okazja do rozmów, integracji, skosztowania pysznej wojskowej grochówki, przygotowanej przez Koło Gospodyń w Czelinie. Miłośnicy militariów mogli odwiedzić Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego, gdzie znajdują się m.in. historyczne mundury i broń.
Był to piękny dzień! Wspaniała atmosfera, przepiękna pogoda, która nam towarzyszyła, na długo zostaną w naszej pamięci. Po długim okresie nauki zdalnej potrzebowaliśmy spotkać się wspólnie w innym otoczeniu niż mury szkoły. Tegoroczne Święto Szkoły było ku temu okazją.
mgr Anna Krzemińska