12.04.2022 r. obchodziliśmy Święto Szkoły.

Święto Szkoły 2022

„Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.

Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?”

Krzysztof Kamil Baczyński

16 kwietnia 1945 r. około godz. 4 nad ranem ostrzałem artyleryjskim rozpoczęło się  forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic i trwało do 20 kwietnia. Podczas trzech dni walk życie straciło ok. 2 tys. polskich żołnierzy. Obrona niemiecka została złamana i  wojska zaczęły się wycofywać. Droga do Berlina była otwarta. Siekierkowska bitwa, nazywana potocznie „forsowaniem Odry”, była jedną z ostatnich wielkich bitew II wojny światowej. Od tego wydarzenia mija właśnie 77 lat.

Co roku 16 kwietnia jest dla całej społeczności naszej szkoły – której Bohaterowie spod Siekierek oraz poległy w siekierkowskiej bitwie popr. Ryszard Kulesza patronują – dniem szczególnym. To Święto Szkoły, które jest wyrazem szczególnej naszej pamięci o  poległych młodych polskich żołnierzach, którzy na siekierkowskiej ziemi złożyli Ojczyźnie ofiarę ze swego życia.

Pamięć o poległych polskich żołnierzach przekazywana jest uczniom od początku nadania szkole imienia. Upamiętniając forsowanie Odry, każdego roku uczniowie i grono pedagogiczne brali udział w rocznicowych uroczystościach na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym, a uczniowie klas pierwszych wyjeżdżali w Rejon Pamięci Narodowej – Siekierki, Gozdowice. Przez ostatnie dwa lata, ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego, nie  odbywały się uroczystości na Siekierkowskim Cmentarzu i wyjazdy uczniów. Kontynuując ceremoniał Święta Szkoły, od lat niezmiennie towarzyszący pokoleniom naszych uczniów, w tym roku 12 kwietnia społeczność szkolna – w ramach Święta Szkoły – spotkała się na Siekierkowskim Cmentarzu, gdzie oddano hołd i cześć poległym żołnierzom.

Uroczystość na cmentarzu w Siekierkach rozpoczęła się o godz. 10:30 wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Po przemówieniu pani Dyrektor Adriany Salamończyk minutą ciszy uczczono pamięć poległych, a następnie zostały złożone wieńce przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego i na mogile popr. Ryszarda Kuleszy.

Po części oficjalnej odbył się szkolny piknik. Była okazja do rozmów, integracji, skosztowania pysznej wojskowej grochówki, przygotowanej przez Koło Gospodyń w  Czelinie. Miłośnicy militariów mogli odwiedzić Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego, gdzie znajdują się m.in. historyczne mundury i broń.

Był to piękny dzień! Wspaniała atmosfera, przepiękna pogoda, która nam towarzyszyła, na  długo zostaną w naszej pamięci. Po długim okresie nauki zdalnej potrzebowaliśmy spotkać się wspólnie w innym otoczeniu niż mury szkoły. Tegoroczne Święto Szkoły było ku  temu okazją.

mgr Anna Krzemińska