12.11.2019 r. uczniowie klas 1 c LO i 2 c LO uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Obchody Święta Niepodległości w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego

12 listopada 2019 r., na zaproszenie Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie, uczniowie klas 1 c LO i 2 c LO wraz z opiekunami uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości. Głównym punktem obchodów była promocja książki „Dziennik działań bojowych 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Publikacja powstała głównie na podstawie dokumentów oraz pamiątek zgromadzonych w Kole Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich w Szczecinie, a jej autorami jest grupa historyków wojskowości: dr hab. prof. US Renata Gałaj – Dempniak, dr hab. prof. US Henryk Walczak oraz Piotr Kaźmierski.

„Dziennik działań bojowych 12 Pułku Ułanów Podolskich” to zbiór wspomnień oficerów i  żołnierzy służących w pułku w czasach Polski Niepodległej, II wojny światowej i  bezpośrednio po jej zakończeniu. Spotkanie wzbogacił pokaz diaporam historycznych, dotyczących 12 Pułku Ułanów, autorstwa fotografika Cezarego Dubiela. Publikację oraz  badania z nią związane zaprezentował prof. Henryk Walczak, który również wygłosił okolicznościowe przemówienie. Charakterystykę zawartości publikacji przedstawiła prof.  Renata Gałaj – Dempniak, a perspektywy dalszych badań nad historią Pułku mgr Piotr Kaźmierski.

Druga część spotkania poświęcona była spojrzeniu różnych pokoleń ludzi, których łączy szacunek dla munduru żołnierza. Młodzież miała możliwość poznać członków Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz wysłuchać krótkiego wykładu prezesa Koła – ppłk. rez. Ryszarda Wietrzychowskiego o tradycji polskiego oręża oraz jej współczesnych przejawach.

Nasza szkoła przygotowała prezentację multimedialną, którą przedstawił mgr Grzegorz Michasiuk oraz antyramy – dotyczące doświadczeń klas mundurowych w obszarach współpracy z 5 Pułkiem Inżynieryjnym w Szczecinie, Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie, realizacji zadań oraz udziału w uroczystościach oraz wydarzeniach związanych z obchodami rocznic. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez autorów oraz  wspólnym zdjęciem.

Opiekunowie:

mgr Gabriela Lasowska