12 – 13.03.2019 r. odbył się XII Międzywojewódzki Konkurs dla Szkół Ponadgimnazjalnych „Mistrz Wiedzy Hotelarskiej”, w którym specjalne wyróżnienie otrzymała Wiktoria Borowiec z kl. III TH.

XII Międzywojewódzki konkurs „Mistrz Wiedzy Hotelarskiej 2019”

W dniach 12 i 13 marca 2019 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Noblistów Polskich w Słupsku odbył się XII Międzywojewódzki Konkurs dla Szkół Ponadgimnazjalnych „Mistrz Wiedzy Hotelarskiej”, pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Słupska.

W pierwszym dniu 20 uczestników z dziesięciu szkół z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz warmińsko – mazurskiego, dokonało autoprezentacji, natomiast w II części eliminacji – sprawdzali swoją wiedzę pisząc test zawodowy.

Naszą szkołę w konkursie reprezentowały uczennice klasy III TH Wiktoria Borowiec oraz Klaudia Matuszczyk. Opiekę nad uczennicami sprawowała Bianka Małysz – Lewandowska. Finał tegorocznej edycji konkursu odbył się po raz trzeci w Hotelu Grand Lubicz ***** Uzdrowisko Ustka, który jako partner strategiczny i sponsor zarazem, gościł uczestników oraz udostępnił swoją bazę do przeprowadzenia części praktycznej. Do tej części konkursu zakwalifikowało się zaledwie 8 najlepszych uczniów, w tym obie reprezentantki naszej szkoły.

W jury zasiedli: Joanna Orłowska – przedstawiciel zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Anna Ćwigoń – Słomkowska – Hotel Jantar*** Ustka, Ewelina Jażdżewska – asystent Prezesa Grand Lubicz Hotel*****, Joanna Stanisławska – zastępca dyrektora generalnego Hotelu Mercure Warszawa Grand, Grzegorz Dacków – nauczyciel przedmiotów hotelarskich, gastronomicznych i turystycznych w Zespole Placówek Oświatowych w Słupsku. Dla laureatów nagrody ufundowali: Grand Lubicz Hotel ***** Uzdrowisko Ustka, Sound Garden Hotel Airport *** w Warszawie, Hotel Jantar***Ustka, Hotel Mercure Warszawa Grand, Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego w  Gdańsku.

W pierwszej konkurencji finałowej, sprawdzono znajomość zasad nakrywania stołu dla gości hotelowych. Oceniano sposób nakrycia, organizację pracy i wygląd stołu. Zawodnicy musieli dobrać odpowiednią zastawę do zamówionego zestawu potraw i we właściwy sposób nakryć stół dla dwóch osób. Drugie finałowe zadanie polegało na obsłudze gościa w hotelowej recepcji. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością procedur hotelowych, zasad savoir vivre’u oraz znajomością języka obcego podczas obsługi gości, umiejętnością poradzenia sobie w kłopotliwej sytuacji w hotelu.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i  rozdanie nagród oraz pamiątkowych dyplomów i podziękowań. Tytuł Mistrza Wiedzy Hotelarskiej podobnie jak w ubiegłym roku powędrował do Zespołu Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych w Gdyni.

Wiktoria i Klaudia godnie zaprezentowały naszą szkołę zdobywając wysokie 4  i  8  miejsca w konkursie. Nie zawsze czwarta lokata w konkursie oznacza wielką przegraną. Przekonała się o tym Wiktoria Borowiec, która otrzymała specjalne wyróżnienie od członka jury, pani Joanny Stanisławskiej – z – cy dyrektora generalnego Hotelu Mercure Warszawa Grand. W nagrodę otrzymała miesięczny staż w Hotelu Saund Grand Hotel oraz  równie atrakcyjny weekendowy voucher na pobyt w Hotelu Mercure Grand w Warszawie.

Te dwa konkursowe dni pełne wrażeń i emocji stały się także świetną okazją do wymiany doświadczeń, pobudzania ambicji i doskonalenia umiejętności zawodowych przyszłych hotelarzy oraz nawiązania współpracy między szkołami kształcącymi w zawodzie technik hotelarstwa.

Dziękuję naszym reprezentantkom za trud włożony w przygotowania i udział w  konkursie oraz gratuluję wysokich wyników. Zachęcam do ponownego udziału w kolejnej edycji. Z roku na rok wypadamy coraz lepiej więc kto wie? Może w przyszły roku podium?

Opiekun:

mgr inż. Bianka Małysz – Lewandowska