12-19.03.2022 r. dziesięcioro uczniów wraz z opiekunami wzięło udział w przedsięwzięciu ,,Zdrowie na pierwszym planie” , program POWER, w miejscowości Arcos de Valdevez w Portugalii.

Przedsięwzięcie „Zdrowie na pierwszym planie” w Portugalii w ramach projektu ,,Ponadnarodowa mobilność uczniów”

W dniach od 12 do 19 marca 2022 r., w ramach projektu ,,Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, dziesięcioro uczniów i dwoje nauczycieli wzięło udział w przedsięwzięciu ,,Zdrowie na pierwszym planie” w miejscowości Arcos de Valdevez w  Portugalii. Celem projektu było zapoznanie się z pojęciem stresu oraz z metodami zwalczania go wśród młodzieży w Polsce i Portugalii.

Wizytę rozpoczęliśmy od spotkania z dyrektorem szkoły EscolaProfissional do Alto Lima, który zapoznał nas ze swoją placówką. Następnie, w ramach zajęć integracyjnych, udaliśmy się  na wycieczkę w góry, gdzie każdy z nas miał możliwość zasmakować odrobiny prawdziwej adrenaliny, podczas górskiej wspinaczki z pomocą profesjonalnego sprzętu. Portugalscy uczestnicy projektu przyjęli nas bardzo ciepło, dlatego nie mieliśmy najmniejszego problemu z  zawarciem nowych przyjaźni. Następnie, zgodnie z programem wizyty, zapoznaliśmy naszych kolegów z naszą szkołą, systemem edukacji oraz edukacją zdrowotną w Polsce.

W drugim dniu przedsięwzięcia, przedstawiliśmy prezentację dotyczącą oddziaływania pandemii COVID-19 na młodych ludzi w Polsce. Podczas dyskusji dowiedzieliśmy się  o  negatywnym wpływie pandemii na naszych gospodarzy. Przedstawiona została również nasza szkolna platforma internetowa wychowania zdrowotnego healthedu.pl. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem urokliwego miasteczka Arkos de Valdevez.

Prezentacja „Stres a zdrowie człowieka” – rozpoczęła cykl zajęć związanych ze stresem. W  trakcie warsztatów przygotowywaliśmy scenki dotyczące sytuacji stresogennych. Po  zapoznaniu z Zeszytem ćwiczeń wraz z portugalskimi przyjaciółmi wykonaliśmy szereg zadań związanych z edukacją zdrowotną.

Kolejny dzień upłynął na przygotowywaniu w grupach mieszanych materiałów dydaktycznych na platformę internetową. Miłym akcentem, kończącym ten dzień, była wycieczka nad ocean do Viana do Castelo, gdzie wzięliśmy udział w lekcji surfowania.

Finałem naszej współpracy z Portugalczykami było stworzenie prezentacji działań przedsięwzięcia oraz ewaluacja projektu w Epralima – Escola Profissional do Alto Lima. Nasz  pobyt zakończyliśmy wspaniałą wycieczką do Porto i pełni wrażeń pożegnaliśmy Portugalię.

mgr inż. Krzysztof Janik

uczestnicy przedsięwzięcia