13.01.2017 r. uczniowie klasy I LO uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Noc Biologów” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Noc Biologów” na Wydziale Biologii
Uniwersytetu Szczecińskiego

Dnia 13 stycznia 2017 roku uczniowie klasy I abd uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Noc Biologów” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Idea „Nocy Biologów” narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w  Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Tysiące odwiedzających uczelnię dzieci, młodzieży i dorosłych, było zachętą do zorganizowania w  całej Polsce tego typu przedsięwzięć. Propozycję tę z entuzjazmem przyjęła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, powierzając Wydziałowi Biologii UAM koordynację pierwszej „Nocy Biologów” w styczniu 2012 r.
Nasza szkoła już po raz trzeci brała udział w tym przedsięwzięciu. W programie realizowanym przez Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego zaplanowano prawie pięćdziesiąt wyjątkowych wydarzeń: interesujące pokazy, inspirujące warsztaty, niezmiernie ciekawe laboratoria, zajmujące wykłady, a także wystawy i inne ciekawostki – wszystko to  by  ich uczestnicy przez tę jedną noc mogli się poczuć jak prawdziwi naukowcy. Dzięki wieloletniej już współpracy z Wydziałem Biologii, nie tylko podczas „ Nocy Biologów”, nasi uczniowie mogli skorzystać z najciekawszych zajęć dotyczących przerabianego aktualnie na  lekcjach materiału z podstawy programowej. Uczestnicząc w laboratoriach na Katedrze Biochemii mogli poczuć się jak Sherlock Holmes, obserwując w jaki sposób krew, ślina, mocz czy odciski palców mogą posłużyć do wykrycia sprawcy przestępstwa.

Z kolei na Katedrze Mikrobiologii największą frajdę sprawiło uczniom samodzielne przygotowanie preparatów bakterii, począwszy od pobrania materiału bakterii, poprzez etapy barwienia, a skończywszy na obserwacji pod mikroskopem.

Równie ciekawe okazały się laboratoria na Katedrze Biologii Komórki, gdzie uczniowie izolowali własne DNA i wykonywali z niego zawieszkę na szyję lub przygotowywali kultury In Vitro w sterylnych warunkach pod komorami z laminarnym przepływem powietrza.

Na tych ostatnich zajęciach spotkaliśmy absolwentkę naszej szkoły – Karolinę Garczyńską, tym  razem jako studentkę na kierunku Biotechnologii Wydziału Biologii, asystującą w  zajęciach.

Karolina wielokrotnie będąc naszą uczennicą uczestniczyła w wyjazdach na zajęcia dydaktyczne na Wydział Biologii. Czyżby pomogły one w wyborze kierunku studiów?

mgr Agnieszka Pawlaczyk