13 – 14.03.2018 r. Ida Rumbuć i Aneta Kaczor zajęły 5 i 6 m-ce w XI Międzywojewódzkim Konkursie „Mistrz Wiedzy Hotelarskiej”.

XI Międzywojewódzki Konkurs
„Mistrz Wiedzy Hotelarskiej 2018”

W dniach 13 i 14 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Noblistów Polskich w Słupsku odbył się XI Międzywojewódzki Konkurs dla Szkół Ponadgimnazjalnych „Mistrz Wiedzy Hotelarskiej”, pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Słupska. W pierwszym dniu 20 uczestników dziesięciu szkół z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz warmińsko – mazurskiego, dokonało autoprezentacji, natomiast w II części eliminacji, sprawdzali swoją wiedzę pisząc test zawodowy.

Naszą szkołę ponownie w konkursie reprezentowały uczennice klasy III TH Ida Rumbuć i Aneta Kaczor. Opiekę nad uczennicami sprawowała Bianka Małysz – Lewandowska.

W jury konkursu  zasiedli: Joanna Orłowska, Anna Ćwigoń – Słomkowska – Hotel Jantar*** Ustka, Ewelina Jażdżewska asystent prezesa Grand Lubicz Hotel*****, Miłosz Stanisławski – General Menager Sound Garden Hotel w Warszawie – absolwent Technikum nr 1 w ZSP nr 1 w Słupsku, Grzegorz Dacków – nauczyciel przedmiotów zawodowych Zespołu Placówek Oświatowych w Słupsku.

Podczas prezentacji jurorzy zwracali uwagę przede wszystkim na treść, poprawność językową i atrakcyjność wypowiedzi uczestników konkursu, a także na ich wygląd zewnętrzny, sposób bycia i poruszania się oraz postawę podczas prezentacji. Bardzo ważne było poczucie humoru, umiejętność przyciągnięcia uwagi i urok osobisty.

Finał tegorocznej edycji konkursu odbył się już po raz drugi w Hotelu Grand Lubicz ***** Uzdrowisko Ustka, który jako partner strategiczny i sponsor zarazem, gościł uczestników oraz udostępnił swoją bazę do przeprowadzenia części praktycznej konkursu. Do  tej części konkursu zakwalifikowało się zaledwie 8 najlepszych uczniów, w tym obie reprezentantki naszej szkoły.

W pierwszej konkurencji finałowej, sprawdzono znajomość zasad nakrywania stołu dla gości hotelowych. Oceniano sposób nakrycia, organizację pracy i wygląd stołu. Zawodnicy musieli dobrać odpowiednią zastawę do zamówionego zestawu potraw i we właściwy sposób nakryć stół dla dwóch osób. Drugie finałowe zadanie polegało na obsłudze gościa w hotelowej recepcji. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością procedur hotelowych, zasad savoir vivre’u oraz znajomością języka obcego podczas obsługi gości, umiejętnością poradzenia sobie w kłopotliwej sytuacji w hotelu.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i rozdanie nagród oraz pamiątkowych dyplomów i podziękowań. Zwyciężył uczeń z Zespołu Szkół Hotelarsko – Gastronomicznych w Gdyni. Nasz uczennice niestety znalazły się poza zwycięską trójką. Ida Rumbuć i Aneta Kaczor godnie zaprezentowały naszą szkołę zdobywając wysokie 5 i 6 miejsca w konkursie.

Uczestnicy, opiekunowie, jury i obserwatorzy zgodnie dostrzegli, że poziom umiejętności rywalizujących uczniów z roku na rok jest coraz wyższy i podkreślali konieczność organizowania tego typu konkursów w celu doskonalenia umiejętności przyszłych hotelarzy. Przewodniczący komisji –Miłosz Stanisławski, pogratulował naszym uczennicom i opiekunowi wysokiego awansu w tegorocznych rozgrywkach konkursu (13,16 miejsce w roku ubiegłym). Aneta Kaczor została dodatkowo wyróżniona przez menagera Hotelu Mercure Grand w Warszawie – Joannę Stanisławską za udział w konkursie i pasję malarską uczennicy, pod której była wrażeniem. Nagrodą dla Anety jest pobyt i zwiedzanie Hotelu Mercure Grand w Warszawie.

Pomimo braku wygranej, konkurs pozwolił nam na sprawdzenie i wzbogacenie wiedzy i umiejętności zawodowych oraz nawiązanie znajomości z uczniami i nauczycielami z  innych szkół. Dziękuję naszym reprezentantkom za trud włożony w przygotowania i udział w konkursie, a Gospodarzom za profesjonalną organizację konkursu. Wyrażam nadzieję na udział w kolejnej edycji konkursu!

Opiekun:

Bianka Małysz – Lewandowska