14.03.2019 r. obchodziliśmy Dzień Liczby Pi.

„Dzień Liczby Pi”

14 marca 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie z samego rana rozpoczęło się szaleństwo związane z obchodami Dnia Liczby Pi. Oprócz święta ludolfiny, tego dnia przypada również rocznica narodzin Alberta Einsteina, więc miłośnicy matematyki i  fizyki mieli jeszcze więcej powodów do świętowania. Całe przedsięwzięcie organizowała klasa II b LO, której liderem była Natalia Ziembowska oraz zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno – fizyczno – ekonomicznych. Koordynatorką była Pani Emilia Skrzypa.

W związku ze świętem liczby Pi organizatorzy ozdobili budynki szkoły różnymi ciekawymi dekoracjami. Przy wejściach pojawiły się ogromne napisy ,,DZIEŃ LICZBY PI”, antyramy z  plakatami tematycznymi i wizerunkiem Pitagorasa, które wykonały Aneta Kaczor z  kl.  IV  TH i Kaja Nowak z kl. II b LO oraz wielkie modele brył przygotowane przez  uczniów Szkoły Branżowej I Stopnia. Ponadto na drzwiach klas pojawiły się karteczki z pi – ematami i ciekawostkami o ludolfinie. Nie używając Internetu można było dowiedzieć się m. in. jakie jest najdłuższe rozwinięcie dziesiętne liczby pi i ile czasu nowoczesny komputer potrzebował by je podać. Można było też dostać coś na osłodę życia – ciasteczka z  symbolem liczby Pi. Na prośbę organizatorów, klasa II TŻ pod okiem Pani Małgorzaty Zarzyckiej upiekła kolorowe, a przede wszystkim przepyszne ciastka matematyczne, które rozdawane były w budynku nr 1.

Ważnym punktem, który został również w tym dniu zrealizowany było przeprowadzenie wyjątkowej i specjalnej lekcji o tematyce liczby PI w klasie III MM. Podczas tych zajęć wyświetlono dwie prezentacje pt. „Liczba Pi” i „Historia greckiego matematyka – Pitagorasa”. Uczniowie poznali historię, definicję, rozwinięcie dziesiętne liczby Pi oraz wiele ciekawostek z życia Pitagorasa.

Zwieńczeniem całego święta był ,,Pi – konkurs”, czyli drużynowy konkurs wiedzy o  ludolfinie, a jednocześnie mała rywalizacja międzyklasowa.

Wyniki konkursu:

I miejsce – klasa III abd LO: Magdalena Bielanin i Ryszard Wójcik,

II miejsce – kl. IV HŻ: Anita Orszulak i Ida Rumbuć,

III miejsce – kl. II BD LO: Martyna Cebulska i Anna Sobolewska.

Gratulujemy i życzymy więcej matematycznych sukcesów! Do zobaczenia za rok na  kolejnym święcie liczby Pi!

Organizatorzy kl.II b LO