14.03.2019 r. odbył się finał IX Zachodniopomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach.

Finał IX Zachodniopomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach

14 marca 2019 roku w Izbie Administracji Skarbowej w Szczecinie odbył się finał IX Zachodniopomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach, organizowanego przez  Zachodniopomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych, pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu jest popularyzacja zawodu doradcy podatkowego i upowszechnianie wśród młodzieży zasad korzystania z prawa podatkowego.

Pierwszy etap konkursu polegał na napisaniu przez uczestników pracy domowej na jeden z 4 następujących tematów:

1. Start – up dla młodych przedsiębiorców. Ograniczenia działalności i propozycje rozwiązań. Udział doradców podatkowych w rozwoju przedsiębiorczości.

2. Znaczenie podatków dla budżetu państwa i ich funkcje w gospodarce.

3. Czy można nie płacić podatków?

4. Udział podatków w budżecie samorządowym.

Zadania tego podjęły się 4 uczennice naszej szkoły: Sara Kierul z kl. I d LO, Dominika Fira z kl. I TH, Zuzanna Laskowska i Natalia Ziembowska z kl. II b LO. Wszystkie uczennice zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego. Etap ten składał się z części pisemnej w formie testu wielokrotnego wyboru. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu był „Podatek dochodowy od osób fizycznych”, chociaż występowały również pytania dotyczące innych podatków.

Osoby, które wypadły najlepiej na teście dostały się do finału konkursu, w którym uczestnicy odpowiadali ustnie na pytania komisji konkursowej. Do tego etapu przeszły 2 nasze uczennice: Dominika Fira i Natalia Ziembowska. Po przesłuchaniach komisja wytypowała ośmioro zawodników, którzy będą mogli wziąć udział w etapie ogólnopolskim.

Nasi uczniowie nie dostali się do ścisłej czołówki, ale udział w konkursie był okazją do  pogłębienia wiedzy z zakresu prawa podatkowego i być może, w przyszłości, zainteresowania zawodem doradcy podatkowego.

mgr Barbara Zubala