14.11.2018 r. uczniowie kl. I d LO wzięli udział w zajęciach z kryminalistyki na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zajęcia kl. I d LO z kryminalistyki na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego

W dniu 14 listopada 2018 roku uczniowie klasy I d LO wzięli udział w zajęciach dydaktycznych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Pierwsze z wielu zaplanowanych zajęć z zakresu kryminalistyki, w ramach objętego przez wydział patronatu, odbyły się na Katedrze Biologii Komórki. Zajęcia dotyczące wykorzystania metod badań inżynierii genetycznej w kryminalistyce miały na celu identyfikację płci, z wykorzystaniem genu amelogeniny, a przeprowadziła je Pani dr Ewa Filip. Po wprowadzeniu teoretycznym i krótkim instruktarzu posługiwania się przyrządami laboratoryjnymi, uczniowie przystąpili do samodzielnego wykonania łańcuchowej reakcji polimerazy, czyli metody PCR.

W pierwszej kolejności przygotowali w probówkach mieszaninę Master Mix, niezbędną do przeprowadzenia metody, a następnie umieścili te probówki w termocyklerze, który umożliwia wielokrotne i szybkie zmiany temperatury próbki w określonych momentach.

Takie urządzenie uczniowie widzieli do tej pory tylko na zdjęciu w podręczniku, podczas omawiania tematu na lekcji biologii. Tym razem mogli zobaczyć nowoczesny sprzęt na własne oczy i nauczyć się go obsługiwać. Powstające w wyniku metody PCR produkty sprawdza się następnie za pomocą elektroforezy, określając płeć badanej próby.

Współpraca z nauczycielami akademickimi Wydziału Biologii przynosi niewymierne korzyści dla uczniów naszej szkoły. Mają oni możliwość zastosowania teorii w praktyce i sprawdzenia swoich umiejętności.

nauczyciel biologii

mgr Agnieszka Pawlaczyk