14.12.2017 r. uczniowie obejrzeli spektakl „Kogut w rosole” w Teatrze Polskim w Szczecinie.

SPEKTAKL W TEATRZE POLSKIM W SZCZECINIE

W dniu 14.12.2017 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję po raz kolejny, w  niektórych przypadkach po raz pierwszy, zetknąć się z artystyczną wymową sztuki teatralnej zaproponowanej przez Teatr Polski w Szczecinie.

W tym miesiącu mogliśmy zobaczyć spektakl „Kogut w rosole”, który poprzez swoją niezwykle zabawną formę i lekkość przekazu, ukazuje publiczności różne postawy i  charaktery mężczyzn. Pod względem gatunkowym jest to komedia, ale pod zabawnymi dialogami, po dłuższej analizie i interpretacji, można dostrzec osobiste tragedie trapiące poszczególnych bohaterów. Próbują poradzić sobie z nimi, ale pomimo dobrych chęci, wychodzi im to dosyć nieudolnie.

Sam reżyser, Marek Gierszał, twierdzi, że chciał zadbać przede wszystkim o radość oraz  pozostawienie publice lekkiej skłonności do refleksji. W rolę pantoflarza, dłużnika i  bankruta, alkoholika, homoseksualistę, obcokrajowca wcielili się kolejno: Adam Dzieciniak, Dariusz Majchrzak, Zbigniew Filary, Mateusz Kostrzyński oraz Filip Cembala. Spektakl trwał trzy godziny, wliczając w to jedną piętnastominutową przerwę.

Przyznać trzeba, że sztuka jest na pewno niezwykle kontrowersyjna, bardzo śmiała i odważna, wymagająca od aktorów wielkiej plastyczności, jak również dojrzałości zawodowej. Publiczność, w tym nasi uczniowie i nauczyciele, odebrali ten pokaz artystyczny bardzo entuzjastycznie i z pewnością pozostanie on w ich pamięci na długo.

Zwiastun spektaklu, a także więcej informacji o nim, zobaczyć można na stronie internetowej Teatru Polskiego w Szczecinie pod adresem:

Kamila Pisanko, kl. I bd LO