14 – 18.11.2016 r. włączyliśmy się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 14 – 18 listopada 2016 r. uczniowie naszej szkoły po raz czwarty włączyli się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. To międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany jest od 2008 roku, w 160 krajach świata, w tym w Polsce.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli, przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji do udziału w programie „Otwarta firma”, do którego zgłosił się również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. W programie tym wolontariusze – przedstawiciele firm i instytucji, spotykali się podczas Tygodnia Przedsiębiorczości na warsztatach z młodzieżą. Szkoły, które się zgłosiły do programu, brały jednocześnie udział w konkursie na najaktywniejszą szkołę w Polsce.
Udział w Tygodniu Przedsiębiorczości rozpoczęła klasa 1 WZ od spotkania z panią Dorotą Olszak, doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery w Chojnie. Tematem zajęć było: „Znaczenie mowy ciała w biznesie – czynniki wpływające na sukces przedsiębiorstwa”. Pani Olszak przedstawiła przykłady zachowań, postaw ciała i innych elementów komunikacji niewerbalnej, które mogą wpływać na decyzje biznesowe. W tym samym dniu odbyły się  również spotkania pani Olszak z klasą 1 c i 1 HŻ dotyczące zasad przygotowania się  i  zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej.
W dniach 15 i 17 listopada uczniowie z klas 3 abd, 3 c, 2 b oraz 1 abd odbyli spotkanie z panią Anetą Piasecką – Hadałą, właścicielką biura podatkowego. Prowadząca spotkanie poruszyła kwestię: „Jak założyć własną firmę, co robić, aby osiągnąć sukces”. Zapoznała też z zagadnieniami dotyczącymi podatków, które należy zapłacić przy kupnie lub  sprzedaży przez Internet.

Następnym punktem w harmonogramie obchodów Tygodnia Przedsiębiorczości były zajęcia kl. 1 WZ z doradcą zawodowym Urzędu Pracy w Chojnie – panią Małgorzatą Rąpałą – Zygmunt. Przedstawicielka UP odniosła się do wad i zalet pracy na etacie, prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

17 listopada uczniowie klas 1 abd oraz 1 BI mieli możliwość dokładniejszego poznania praw konsumenta, np. do reklamacji czy zwrotu towaru, dzięki spotkaniu z panem Waldemarem Mejną – Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów. W tym samym dniu dziewięcioro uczniów z klasy 3 b wzięło udział w rozprawie sądowej na Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Gryfinie – filia w Chojnie.

W ostatnim dniu obchodów Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie klas 1MM i 2MPS poznali tajniki zakładania własnej firmy oraz oczekiwania wobec przyszłych pracowników dzięki właścicielowi firmy Auto Master. Kolejnym wydarzeniem tego dnia był wykład dr  A.  Malkowskiego – pracownika Katedry Marketingu Wydziału Ekonomicznego ZUT. Klasa 2 HŻ dowiedziała się o sposobach wsparcia lokalnej przedsiębiorczości społecznej, natomiast klasa 2 bd uzyskała informacje, co to są startupy i skąd pozyskać środki finansowe i  rzeczowe na rozpoczęcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Na zakończenie Tygodnia Przedsiębiorczości pan Ryszard Matecki – właściciel Ośrodka Edukacji Regionalnej w Zatoni Dolnej przedstawił swoje doświadczenia związane z tym jak zostać przedsiębiorcą. Klasa 1 HŻ poznała też wiele możliwości, jakie niesie ze sobą ciekawy pod  względem turystycznym obszar Doliny Dolnej Odry.

mgr Barbara Zubala