15.01.2017 r. odbył się XXV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

XXV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Po raz kolejny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie włączył się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie akcji w  szkole byli pani mgr inż. Małgorzata Zarzycka i pan mgr Leszek Lejman. Przygotowania do wielkiego finału, który odbył się 15 stycznia 2017 r. rozpoczęły się już w październiku, kiedy został założony sztab 2537.

W listopadzie uczniowie mieli możliwość zgłosić chęć wzięcia udziału w zbiórce jako wolontariusze i z takiej możliwości skorzystało 37 osób z naszej szkoły. Nawiązano również, jak co roku, współpracę ze Szkołą Podstawową w Chojnie i w akcji reprezentowało ją dziewięcioro uczniów, pod opieką p. Wiesławy Koladyńskiej. Ponadto, trójka wolontariuszy pochodziła z Gimnazjum w Chojnie. Od początku grudnia zorganizowane zostało kilka spotkań z wolontariuszami, podczas których zapoznani zostali z regulaminem, poinformowani o wszystkich szczegółach Finału i odebrali akcesoria finałowe, tj. puszkę, identyfikator i gratisowe gadżety, takie jak plecaczki czy smycze do kluczy. Cała akcja w  naszym sztabie odbywała się pod nadzorem policji, która była poinformowana o  wszelkich szczegółach.

W końcu nadszedł dzień Finału. Tegoroczna zbiórka pieniędzy została przeznaczona na  zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Na ulicach miasta, oprócz wolontariuszy z naszego sztabu, pieniądze zbierali wolontariusze ze sztabu w Centrum Kultury. Nasi wolontariusze dzielnie przemierzali ulice Chojny, zbierając pieniądze na szczytny cel. Wszyscy zmarznięci zbierający, w stołówce internatu, mogli wypić ciepłą herbatę i zjeść bigos, z czego chętnie korzystali w przerwie podczas kwestowania.

Posiłek był sponsorowany przez Radę Rodziców przy ZSP, a przygotowany przez nasze panie kucharki. O godz. 15.00 rozpoczęły się występy w Centrum Kultury, którym towarzyszyła licytacja licznie ofiarowanych przez ludzi przedmiotów oraz tych przysłanych przez Fundację WOŚP. Kulminacją dnia było światełko do nieba wysłane o godzinie 20.00  w solidarności z całą Polską.

Zarówno wolontariusze, jak i darczyńcy, nie zawiedli naszych oczekiwań. Ze zbiórki na  ulicach i licytacji uzyskaliśmy w Chojnie 35438,63 i 382,17 euro, co jest dotychczasowym rekordem.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i okazaną pomoc i mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli napisać o równie wspaniałych zebranych kwotach.

mgr Leszek Lejman