15.02.2021 r. uczniowie kl. 1 i 2 LO o kierunku humanistyczno-prawnym wzięli udział w wykładzie „Wybrane aspekty dochodzenia i śledztwa w polskim postępowaniu karnym” zorganizowanym przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wykład online „Wybrane aspekty dochodzenia i śledztwa w polskim postępowaniu karnym”

15 lutego 2021 r. w godzinach 8.15 – 10.15 uczniowie klasy 1 i 2 LO, o kierunku humanistyczno – prawnym, po raz kolejny wzięli udział w wykładzie otwartym, zorganizowanym przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Tematem spotkania były „Wybrane aspekty dochodzenia i śledztwa w polskim postępowaniu karnym”. Spotkanie poprowadził dr Mateusz Tomczyk. Wykład połączony był z dyskusją. Uczniowie odpowiadali na stawiane pytania i wspólnie wyjaśniali omawiane kwestie, jak  również zadawali pytania prowadzącemu. Pan doktor omówił między innymi: rodzaje oraz  zasady postępowania przygotowawczego w polskim postępowaniu karnym. Następnie przedstawił cele postępowania karnego oraz wyjaśnił, kiedy mówimy o śledztwie, a kiedy o  dochodzeniu i w jakich okolicznościach prowadzi się śledztwo, a kiedy dochodzenie. Co  jest podstawowym zadaniem zarówno śledztwa, jak i dochodzenia. Kto prowadzi te  postępowania. W przypadku popełnienia przestępstwa w zależności od jego rodzaju, a  ściślej od zagrożenia sankcją karną, wszczęte będzie z urzędu, bądź na wniosek pokrzywdzonego śledztwo przez prokuratora lub dochodzenie przez Policję.

Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się jakim organom, oprócz policji, przysługują uprawnienia procesowe do prowadzenia dochodzeń. Prowadzący poruszył również kwestię społecznego obowiązku zawiadomienia o przestępstwie. Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego każda osoba, dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma  społeczny obowiązek zawiadomienia o tym prokuratora lub Policję. Wobec niektórych przestępstw społeczny obowiązek ulega przekształceniu w prawny obowiązek niezwłocznego zawiadomienia organów ścigania o ich popełnieniu, usiłowaniu lub przygotowaniu. Zaniechanie wypełnienia prawnego obowiązku zawiadomienia organów ścigania powoduje popełnienie przestępstwa zagrożonego karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Wykład zakończył się podsumowaniem całego przebiegu postępowania karnego. Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub, na zasadach określonych w ustawie, korzystać z obrońcy z urzędu. Każdego uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy szkoły z Wydziałem Prawa i  Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego i odbyło się poprzez aplikację Microsoft Teams.

mgr Gabriela Lasowska