15.03.2018 r. ZSP w Chojnie wziął udział w akcji „Zachodniopomorska#Komórkomania”.

„Zachodniopomorska#Komórkomania” akcja rejestracji dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego

W dniu 15 marca 2018 r., w odpowiedzi na apel Fundacji DKMS – Bazy Dawców Komórek Macierzystych i Szpiku z siedzibą w Warszawie, nasza szkoła zorganizowała rejestrację pełnoletnich uczniów na potencjalnego dawcę komórek macierzystych lub szpiku kostnego. Nazwa tej akcji to: „Zachodniopomorska #Komórkomania”. Zaangażowanie uczniów i chęć pomocy szkoły, ma realny wpływ na poprawę sytuacji pacjentów cierpiących na  nowotwory krwi i potrzebujących przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

Udział w akcji wzięło 47 osób. Rejestracja polegała na wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z jamy ustnej przy użyciu pałeczek specjalnie do tego przeznaczonych.

Po przeprowadzeniu rejestracji wolontariusze wraz z opiekunem odpowiednio przygotowali paczkę do wysyłki. Po paczkę przyjechał kurier zorganizowany przez fundację DKMS. Cieszymy się, że ZSP w Chojnie bierze czynny udział w takich akcjach i może pomóc chorym i cierpiącym ludziom w walce z chorobą nowotworową krwi.

Akcję przygotowały i przeprowadziły: Aneta Jaz ( kl. III TH), Justyna Jaz ( kl. III TH), Katarzyna Barwiak (kl. III TŻ), Kinga Hrycaj (kl. III TH) oraz p. pielęgniarka Wanda Nużyńska.

Wszystkim wolontariuszom i dawcom należą się ogromne podziękowania i gratulacje.

mgr Aleksander Lizak