16.01.2019 r. uczniowie kl. I TI i II H/Ż wzięli udział w warsztatach w ramach projektu edukacyjnego „Strefa Młodzieży”.

W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa

– nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość.

[Budda]

Warsztaty w ramach projektu edukacyjnego „Strefa Młodzieży”

W dniu 16 stycznia 2019 r. gościliśmy w naszej szkole trenerów z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu. Kontynuując współpracę w ramach projektu edukacyjnego „Strefa Młodzieży”, doradca zawodowy pani Dorota Szwiec zorganizowała warsztaty dla uczniów naszej szkoły.

Projekt edukacyjny „Strefa Młodzieży” to cykliczne spotkania z uczniami, które mają na celu wspieranie działań w zakresie profilaktyczno – edukacyjnym wśród młodzieży i  ich  rodziców, a także poruszanie ważnych i trudnych tematów zarówno o tematyce psychologicznej, jak i ogólnorozwojowej. W warsztatach udział wzięły klasy maturalne oraz  kl. I TI i kl. II H/Ż.

Tematyka warsztatów obejmowała następujące zagadnienia:

1. Jak przetrwać maturę ustną, czyli sztuka argumentacji.
  2. Matura nie taka straszna, jak o niej mówią. Jak opanować stres przed maturą?
  3. Skuteczne formy uczenia się.

Podczas warsztatów młodzież dowiedziała się w jaki sposób wystąpienia publiczne mogą być mniej stresujące niż bywają. Trenerzy zaprezentowali proste techniki na nabranie pewności siebie podczas ustnego egzaminu maturalnego. Pokazali również w jaki sposób występujący jest postrzegany przez słuchaczy oraz jak można poradzić sobie, gdy chwilowo pojawia się pustka w głowie.

Uczniowie poznali czym jest stres oraz jego pozytywny i negatywny wymiar, w tym mobilizujący aspekt działania stresu, który może pomóc w nauce do egzaminów maturalnych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Przedstawione zostały różne techniki radzenia sobie ze stresem, a także sposoby jego redukowania. Nasza młodzież została także zapoznana z technikami skutecznego uczenia się.

Warsztaty prowadzili: studentka IV roku psychologii dziecka, pani Wiktoria Zielińska oraz  psycholog pan Maciej Jankowski.

doradca zawodowy

mgr Dorota Szwiec