16.03.2018 r. uczniowie klas I, II i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyli w nasyconej nauką imprezie „Moc naukowców” ZUT w Szczecinie.

„Moc Naukowców’’- dzień otwarty Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

W dniu 16 marca 2018 roku uczniowie z klas I, II, III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyli w zajęciach wykładowo – ćwiczeniowych, zorganizowanych w ramach dnia otwartego pt. „Moc Naukowców” Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Pierwsza część odbyła się na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwie. Klasa I i II wzięła udział w wykładzie „Żywieniowe pułapki Internetu”, podczas którego uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest selekcja informacji żywieniowych umieszczanych w Internecie, gdyż nie  wszystkie informacje są prawdziwe. Klasa III skorzystała z zajęć laboratoryjnych „Antropometria nie taka straszna” na temat oceny wyżywienia.

Druga część odbyła się na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Wszystkie klasy wysłuchały trzech wykładów. Z wykładu „Owoce dla zdrowia”, uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat wartości odżywczej owoców i ich znaczenia w żywieniu.

Z wykładu pt. „Skąd w szampanie są bąbelki?” uczniowie dowiedzieli się jak brzmi odpowiedź na to pytanie.

Ostatni wykład pt. „Moc ziół” – był dużą porcją wiedzy na ich temat. Przedstawiono sposoby wykorzystania ziół świeżych i suszonych, wskazano ich walory lecznicze i kulinarne. Podczas wykładu studenci z koła zielarskiego prezentowali różne sposoby wykorzystania ziół, np.  napar ziołowy, miody, syropy ziołowe.

mgr inż. Izabela Barylska

mgr inż. Małgorzata Zarzycka