16.11.2017 r. w ramach projektu RPOWZ „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro” uczniowie klasy II TI uczestniczyli w zajęciach w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie.

Wykłady w Wyższej Szkole Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie

16 listopada 2017 uczniowie II klasy Technikum Informatycznego odwiedzili Wyższą Szkołę Humanistyczną Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu pt. „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro” RPOWZ. W programie znalazły się wykłady nt. cyberniebezpieczeństw,  wystąpień publicznych oraz warsztaty z grafiki wektorowej.

Spotkanie rozpoczęła pani Dziekan Wydziału Nauk Stosowanych dr Barbara Popiel, przedstawiając uczelnię i specjalności na poszczególnych kierunkach I i II stopnia. Następnie Pani dziekan w sposób bardzo interesujący przedstawiła  zagadnienia udanych wystąpień publicznych, czego należy unikać. Zwracała uwagę na postawę ciała, mimikę twarzy, intonację głosu. Uczniowie z wielką uwagą słuchali cennych wskazówek starając się jak najwięcej zapamiętać by móc w przyszłości je wykorzystać.

Kolejny wykład „Techniczne aspekty przestępczości w cyberprzestrzeni” prowadzili panowie z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie nadkomisarz Daniel Michalski i st. sierżant Ryszard Ćwiek. Uczniowie zostali zapoznani z  przykładami Phisingu, jakie są zagrożenia przez otwarte sieci Wi-Fi, jakie jest fałszywe oprogramowanie ochronne oraz jak się ustrzec przed atakami w sieci. Wykład wzbudził duże zainteresowanie, był niezwykle pouczający i uświadomił że zdrowy rozsądek i  rozwaga pomogą ustrzec się przed cyberniebezpieczeństwami.

Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach z grafiki wektorowej, prowadzonych przez p. Pawła Lipskiego. Każdy z uczniów siedząc przy swoim stanowisku komputerowym zgłębiał tajniki programu CorelDRAW. Pan Lipski przedstawił możliwości tworzenia i modyfikacji obiektów. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe, uczniowie chętnie podejmowali wyzwania, rysując coraz bardziej złożone obiekty i dużą satysfakcją oglądali swoje prace.

Wyjazd okazał się niezwykle udany. Chłopcy, opuszczając mury uczelni byli pod ogromnym  wrażeniem i z radością oczekują na kolejny wyjazd.

mgr Kamila Góra