16.11.2020 r. uczniowie klas mundurowych uczestniczyli online w IV edycji Konferencji Klas Mundurowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Konferencja Klas Mundurowych Województwa Zachodniopomorskiego IV edycja

16 listopada 2020 r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie uczestniczyli w IV edycji Konferencji Klas Mundurowych Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorami konferencji byli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Uniwersytet Szczeciński oraz  Muzeum Pamiątek I Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach i Starych Łysogórkach. Spotkanie, odbywające się online w postaci webinarium, otworzył Pan dr. Tomasz Czapiewski, pracownik naukowy Instytutu Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US oraz Pan Mariusz Sikora z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

Następnie głos zabrała Pani dr hab. Luiza Wojnicz – Smal, prowadząc wykład dotyczący Współczesnych zagrożeń terrorystycznych w UE, w trakcie którego można było oglądać ciekawą prezentację, dotyczącą tematu wystąpienia.

Kolejnym prelegentem był dr Michał Romańczuk, który zajął się często występującym problemem Dezinformacji i fake newsów, jako zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Dyrektor Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego omówił działalność placówki, w  tym  działania edukacyjne, zachęcając słuchaczy do odwiedzania Rejonu Pamięci Narodowej. Na koniec głos zabrał Pan Jan Zapłatyński, pracownik Urzędu Marszałkowskiego, który podjął się trudu opracowania, przedstawiającej historyczne miejsca i obiekty znajdujące się na Pomorzu Zachodnim, nie tylko związane z działaniami wojennymi. Zachęcał także nauczycieli oraz uczniów do aktywnego udziału w tworzeniu takiej mapy. Jest to już czwarta konferencja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, w której nasza szkoła zawsze aktywnie uczestniczy.

Po raz pierwszy z powodu pandemii była to video konferencji, co powodowało pewne ograniczenia. Oby kolejna konferencja odbyła się w formie tradycyjnej, czego sobie i  Państwu życzę.

mgr Marek Bednarz