16.11.2021 r. wzięliśmy udział w V edycji akcji „Młodzieży czytanie”.

V edycja akcji „Młodzieży czytanie”

pod hasłem „Młodzież czyta utwory Gabrieli Zapolskiej”

16 listopada 2021 r., w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie oraz w koszalińskiej delegaturze kuratorium, odbyła się V edycja akcji „Młodzieży czytanie” pod hasłem „Młodzież czyta utwory Gabrieli Zapolskiej”. Organizatorem wydarzenia był Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza i Dyrektor Książnicy Pomorskiej pan Lucjan Bąbolewski. Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży oraz kontynuowanie akcji Narodowe Czytanie.

W szczecińskiej odsłonie wydarzenia udział wzięli przedstawiciele 14 szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego. Naszą szkołę, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie, reprezentowały uczennice klasy 1 a LO: Emilia Kłonowska, Oliwia Pohorecka, Klaudia Hernik oraz Anastazja Snopek. W wykonaniu naszej młodzieży usłyszeliśmy interpretację utworu “Moralności Pani Dulskiej”. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnaleźć możemy w nim komizm i gorzką ironię, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. A pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego.

Podczas wydarzenia, wraz z uczniami i organizatorami, utwory Zapolskiej czytali zaproszeni goście. W Szczecinie był to pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dziennikarz Polskiego Radia Szczecin Konrad Wojtyła, który współtworzył audycję „Radio Belfer”. Przybliżała ona treści lektur szkolnych przed maturą z języka polskiego, wspomagając zdalne nauczanie.

Prezentowana literatura ukazuje młodzieży, jak inny był świat jeszcze sto lat temu. Takie akcje z pewnością pomagają w sięganiu po tytuły, po które sami pewnie by się nie pokusili. Rozwijają świadomość kulturową, rozbudzają zainteresowania klasyką literatury polskiej oraz  propagują czytelnictwo.

Dziękuję naszej młodzieży za zaangażowanie i piękną prezentację.

mgr Gabriela Lasowska