16-19.05.2019 r. Miłosz Zubala i Miłosz Parczewski z kl. II bd LO wraz z opiekunami wzięli udział w spotkaniu w Asikkali, w Finlandii.

Spotkanie państw członkowskich stowarzyszenia ,,Douzelage” w Asikkali w Finlandii

W dniach 16 – 19 maja 2019 r. dwóch uczniów naszej szkoły – Miłosz Zubala i Miłosz Parczewski oraz dwoje nauczycieli – mgr Renata Czubak i mgr Janusz Cezary Salamończyk, przebywali w Asikkali w Finlandii, gdzie wzięli udział w spotkaniu państw członkowskich stowarzyszenia ,,Douzelage”, do którego należy nasza szkoła. Delegacja wzięła udział w  projekcie dotyczącym zmian klimatycznych.

W czwartek 16 maja 2019 r. wyjechaliśmy z Chojny przez Berlin do Helsinek. Na lotnisku w  Helsinkach spotkaliśmy delegacje z innych krajów, z którymi udaliśmy się do miejsca docelowego w Asikkali. Pierwszy dzień przeznaczony był na zakwaterowanie i aklimatyzację w nowym dla nas miejscu. Następnego dnia nauczyciele wzięli udział w wykładach i  prezentacjach dotyczących zakończonych i planowanych projektów. Natomiast grupa młodzieżowa została podzielona na mniejsze warsztatowe podgrupy, w których pracowali nad  trzema tematami (Climate action; Water supplies, pure, drinkable watere; Reduce wasting, recycling), dotyczącymi niepokojących zmian klimatycznych. Młodzież, w tym dniu, miała wiele atrakcji: lody nad jeziorem, grill, czy relaks w tradycyjnej fińskiej saunie. Ponadto grupy młodzieżowe miały za zadanie wykonać plakat dotyczący europejskiego obywatelstwa, który przedstawiali na wykładzie swoim opiekunom.

Po południu uczestnicy ,,General Meeting” miło spędzili czas na sali tanecznej w Asikkali. Można było zjeść kiełbaski z grilla, zatańczyć z innymi uczestnikami spotkania. Trzeciego dnia grupa młodzieżowa zajmowała się tematem idealnego miasta. Po warsztatach odbyły się  wybory nowego młodzieżowego prezydenta stowarzyszenia Douzelage. Stosunkiem głosów 27:15, nowym prezydentem został dwudziestoletni Ovidiu Oniciuc z Rumunii.

Następnym punktem spotkania było podsumowanie projektu oraz przedstawienie rezultatów.

Po lunchu nauczyciele podziwiali uroki fińskiej przyrody w czasie rejsu statkiem, a uczniowie spędzili czas w parku linowym. Wieczorem odbyła się kolacja pożegnalna, podczas której można było spróbować wielu regionalnych, wykwintnych potraw oraz pożegnać nowo poznanych ludzi z 23 krajów europejskich. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i  19 maja 2019 r. nasza delegacja wróciła do Polski, bogatsza o nowe wspaniałe wspomnienia i trwałe, międzynarodowe przyjaźnie.

Miłosz Parczewski, kl. II bd LO

Miłosz Zubala, kl. II bd LO