16.-19.11.2017 r. uczennice działające w Klubie Europejskim Douzelage wraz z opiekunem odwiedziły zaprzyjaźnione miasto Sherborne w Anglii.

Z wizytą w Anglii

W dniach 16-19 listopada 2017 r. trzy uczennice chojeńskiego liceum przebywały na  wycieczce edukacyjnej w Sherborne w Anglii. Wyjazd został zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, dzięki wsparciu Chojeńskiego Stowarzyszenia Douzelage i szczególnemu zaangażowaniu pana Janusza Cezarego Salamończyka – prezesa chojeńskiego stowarzyszenia.

Pierwszego dnia pobytu odwiedziliśmy  prywatną szkołę – Leweston School, do której uczęszczają również stypendystki z Polki. Leweston School to mała szkoła na wsi, położona   w środku pięknego parku z ogromnymi, starymi cedrami. Uczennice chojeńskiego liceum mogły zobaczyć jak przebiegają zajęcia w tej szkole, uczestniczyły w lekcjach fizyki, matematyki, biologii i chemii. Lekcje wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim zajęcia odbywają się w małych grupach, do dziesięciu osób, ale czasami zdarzają się grupy po dwie, trzy osoby. Szkoła to również miejsce gdzie uczennice mogą rozwijać swoje zainteresowania. Leweston oferuje wiele zajęć dodatkowych, takich jak chór, koła muzyczne, koło teatralne, koła sportowe  (szermierka, koszykówka, yoga, basen, tenis, jazda konna, netball, lacrosse lub unihokej). Młodzież z Chojny opowiedziała jak wygląda nasza szkoła, przedstawiły naszą ofertę zajęć pozalekcyjnych, która uczennicom z Anglii wydała się równie interesująca jak u nich w szkole.

Po południu zwiedziliśmy Sherborne. Przewodnikiem po mieście był emerytowany nauczyciel historii, członek Douzelage, który z wielkim zaangażowaniem opowiadał o swoim mieście.  Sherborne to niewielkie miasto w hrabstwie  Dorset. Najsłynniejszym zabytkiem tej miejscowości jest  Opactwo  Sherborne Abbey, które powstało w roku 705. Przepiękne średniowieczne wnętrze kościoła zrobiło na nas ogromne wrażenie. Po zwiedzeniu Opactwa odpoczywaliśmy w  miejskim parku.

Drugi dzień pobytu rozpoczęliśmy od podziwiania atrakcji przyrodniczych i architektonicznych w Stourhead Garden – przepięknej angielskiej posiadłości. Centrum posiadłości stanowi, Stourhead House, rezydencja dawnych arystokratów angielskich. Wokół rezydencji powstał  ogród,  pośrodku którego wykopane zostało sztuczne jezioro o trójkątnym kształcie oraz zasadzone zostały drzewa i krzewy pochodzące z różnych stron świata. Wokół jeziora wzniesiono liczne budowle, m.in. świątynie Flory i Apollina, kopię Panteonu. W barwach jesieni ogród wyglądał bardzo malowniczo.

Pozostałą część dnia spędziliśmy na spotkaniach z przedstawicielami Douzelage. Młodzież z naszej szkoły zadawała wiele pytań dotyczących różnych dziedzin życia w Anglii, odpowiadała również na pytania naszych angielskich gospodarzy. Wyjazd stał się okazją do nawiązania nowych znajomości, poszerzenia wiedzy o historii i kulturze Wielkiej Brytanii, praktycznego wykorzystania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim.