17.03.2021 r. uczniowie klas mundurowych uczestniczyli w webinarium z cyklu „Praktyczny Narodowy” z przedstawicielami Wojsk Obrony Terytorialnej.

Webinarium z cyklu „Praktyczny Narodowy”

17 marca 2021 r. uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w  Chojnie uczestniczyli w webinarium z cyklu „Praktyczny Narodowy” z przedstawicielami Wojsk Obrony Terytorialnej. Projekt „Praktyczny Narodowy” powstał w 2020 roku z inicjatywy studentów Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.

Jest to cykl spotkań skierowanych do społeczności akademickiej, a także szkół współpracujących z uczelnią, który ma na celu ukazanie im specyfiki funkcjonowania poszczególnych organizacji realizujących zadania związane z bezpieczeństwem państwa.

Webinarium otworzył uroczyście Rektor – Komendant Akademii Sztuki Wojennej Pan gen. bryg. dr Robert Kosowski, zachęcając młodzież do wstępowania w szeregi stosunkowo nowej formacji w Siłach Zbrojnych RP.

W trakcie spotkania z przedstawicielami Dowództwa WOT, uczniowie mogli dowiedzieć się m.in.: jakie są zadania Wojsk Obrony Terytorialnej, jak narodziła się koncepcja wojsk tego typu, jaka jest struktura wojsk oraz plany dotyczące rozbudowy na najbliższy czas, jak wygląda rekrutacja oraz jakie trzeba spełnić kryteria, aby znaleźć się w Terytorialnej Służbie Wojskowej. Ponadto zapoznali się z uposażeniem oraz innymi korzyściami płynącymi ze służby w WOT.

Kolejnym ciekawym omawianym zagadnieniem był system szkolenia oraz jego etapy, a także kształcenie specjalistów. Na zakończenie spotkania żołnierze WOT odpowiadali na różne pytania, stawiane przez studentów oraz uczniów szkół uczestniczących w spotkaniu. Całe spotkanie przebiegało w przyjemnej atmosferze i przeprowadzone zostało w ciekawiej i jedynej możliwej formie online.

Z niecierpliwością czekamy na zaproszenie na kolejne spotkanie z cyklu „Praktyczny Narodowy”, które odbędzie się 14.04.2021 r. z gen. broni dr Sławomirem Wojciechowskim, a  następnie 21.04.2021 r. z przedstawicielami Żandarmerii Wojskowej. W webinarium uczestniczyli uczniowie klas mundurowych – kl. 2 c LO oraz 1 c LO wraz z opiekunem.

mgr Marek Bednarz