18.03.2019 r. uczniowie klasy I d LO uczestniczyli w zajęciach z kryminalistyki na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Zajęcia dydaktyczne kl. I d LO na Wydziale Biologii US

18 marca 2019 roku uczniowie klasy I d LO uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego w celu poszerzenia zagadnień z  przedmiotu Elementy kryminalistyki.

Pierwsze zajęcia przeprowadziła Pani dr Ewa Rębacz – Maron z Katedry Zoologii Kręgowców i Antropologii, a dotyczyły one zastosowania Cheiloskopii w kryminalistyce, czyli badania i identyfikacji czerwieni wargowej lub potocznie mówiąc śladów odciśniętych ust. Badania czerwieni wargowej, zapoczątkowane pod koniec XX wieku w Japonii, okazały się być wysoce przydatne podczas prowadzenia śledztw. Wykazały one, że ślady ust posiadają wysoce indywidualne cechy, pozwalające na identyfikację osoby, która je  pozostawiła. Podobnie jak ślad linii papilarnych, odcisk ust jest indywidualny dla każdego człowieka. Stąd podczas zajęć każdy uczeń dokonał odbitek własnych ust, aby następnie określić typ czerwieni wargowej, jaki posiada.

Następne zajęcia przeprowadził mgr Grzegorz Michoński z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Limnologii, który zapoznał uczniów z fauną zwłok ludzkich. Odbył się pokaz chrząszczy, najczęściej przebywających na zwłokach, wzbogacony ciekawostkami dotyczącymi życia tych owadów.

nauczyciel biologii

mgr Agnieszka Pawlaczyk