18.03.2022 r. uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk wzięli udział w „Dniach Otwartych” ZUT w Szczecinie.

Dni Otwarte

Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

18 marca 2022 r. uczniowie Technikum Zawodowego, kształcący się w zawodzie technik informatyk, odwiedzili „Wydział Informatyki” oraz „Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki” w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie w  ramach „Dni Otwartych”.

Na Wydziale Informatyki, uczniowie mieli możliwość sprawdzenia na czym polega praca w laboratoriach, odwiedzili Laboratorium Dźwięku Cyfrowego, Laboratorium Prototypowania Systemów Wbudowanych, GlobalLogic Automotive Lab oraz Laboratorium Systemów Technicznych. W laboratorium Druku 3D uczniowie zobaczyli, gdzie studenci nabywają umiejętności modelowania i projektowania przedmiotów użytkowych, urządzeń i elementów mechanicznych prototypowanych w technologii przyrostowej oraz w jakich warunkach nabywają biegłości w obsłudze, konfiguracji i konserwacji prostych maszyn, drukujących tworzywem termoplastycznym.

Ciekawym doświadczeniem było „zobaczyć niewidzialne”, czyli jak jest wykorzystywana kamera termowizyjna na WI. Prowadzący objaśnił działanie takiej kamery i podał kilka ciekawostek. Na stanowiskach, uczniowie mogli obejrzeć także przemysłowego drona DJI Matrice 210 RTK v2, którym dysponuje Zespół Systemów Informacji Przestrzennej, wykorzystywanego do pozyskiwania danych przestrzennych. Wizytę zakończyliśmy „spacerem po serwerowni”, podziwiając serwery Wydziału Informatyki, systemy sterowania oraz macierze dyskowe.

Na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki uczniowie zwiedzili Halę Technologiczną, a w niej największe i najmniejsze roboty przemysłowe (jakimi dysponuje wydział), m.in. Fanuc CRX10iA, Fanuc delta M-3iA/6A, Fanuc ARC mate 100iD, Fanuc M- 900iA/400L, Kinova, a także obrabiarki CNC. Uczniowie osobiście wzięli w stery robota i  wykonując przydzielone zadania, mogli przetestować możliwości urządzeń dobrze się  przy  tym bawiąc.

Uczniowie odwiedzili również laboratorium wytrzymałości materiałów, hamownię podwoziową i silnikową, testowali młot udarnościowy oraz mogli praktycznie sprawdzić na  giętarce krawędziowej czy każda krawędź jest ostra. Na stanowiskach prowadzący pokazali jak wygrawerować własne logo na znakowarce laserowej, na drukarkach 3D oraz jak wykonać trójwymiarowe skanowanie.

Podczas całej wizyty uczniowie z zainteresowaniem słuchali i chłonęli wiedzę, byli pod  ogromnym wrażeniem zaplecza dydaktycznego, jak również profesjonalnego podejścia prowadzących. Bardzo dziękujemy Władzom i Wykładowcom ZUT w Szczecinie za niezwykle interesujące zajęcia, oraz bardzo miłe przyjęcie.

mgr Kamila Góra