18.04.2018 r. w ramach projektu „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro” uczniowie klas I TI i III TI wzięli udział w konferencji r@bbIT na Wydziale Informatyki ZUT w Szczecinie.

Konferencja r@bbiT na Wydziale Informatyki ZUT w Szczecinie

18 kwietnia 2018 r. uczniowie klas I i III technikum informatycznego, w ramach projektu „Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro”, wzięli udział w konferencji r@bbIT. W  programie były: Targi Pracy IT, ciekawe prezentacje o nowościach technologicznych i  perspektywach rozwoju, pokazy technologii, warsztaty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie, spośród bogatej oferty programowej, uczestniczyli w  następujących warsztatach: „Unity”, „Blender”, „Internet rzeczy – jak zacząć z małym budżetem” oraz „Opór jest daremny, czyli o pomiarach wielkości elektrycznych”.

Pierwsze zajęcia dotyczyły tworzenia gry komputerowej 3D w programie Unity. Na początku uczniowie zostali zapoznani z interfejsem aplikacji i jej funkcjami. Do pracy wykorzystali wcześniej przygotowane przez prowadzącą tekstury, które umożliwiły szybkie stworzenie świata. Zajmowali się ukształtowaniem terenu na mapie, po której poruszać się będzie gracz, a następnie przeszli do detali na biomie. Po spersonalizowaniu postaci zajęli się dodaniem dla  niej latarki i wyrzutni kul. Ostatnią rzeczą, o jaką wzbogacili swoją pierwszą grę, było ognisko. Zajęcia prowadzone były bardzo ciekawe i zrozumiale dla początkujących. Każdy miał czas na dopracowanie swojego „pierwszego FPS’a”. Na koniec pracy każdy mógł swój  projekt wyeksportować i zabrać na nośniku pamięci do domu. Warsztaty pokazały jak  ciekawa jest praca twórcy gier komputerowych na platformę Windows.

Kolejne warsztaty dotyczyły tworzenia grafiki trójwymiarowej w programie Blender. Uczniowie, po zapoznaniu się z narzędziami do modelowania 3d, renderingu oraz animacji, ochoczo wzięli się do pracy. Dowiedzieli się, że program umożliwia tworzenie gier oraz  aplikacji 3D. Praca w grafice 3D jest niezwykle wciągająca i nim się spostrzegliśmy – już  był koniec zajęć.

Podczas kolejnego warsztatu – „Opór jest daremny, czyli o pomiarach wielkości elektrycznych”, uczniowie poznali zasady pomiaru napięcia i natężenia prądu, korzystając z  multimetru oraz pomiaru za pomocą urządzeń wirtualnych w środowisku komputerowym. Wszystkie wykonywane ćwiczenia prowadziły do poznania prawa dotyczącego obwodów elektrycznych – prawa Ohma.

Punktem kulminacyjnym konferencji r@bbIT były Targi Pracy IT, w których już po raz piąty uczestniczymy. Uczniowie w rozmowach z przedstawicielami firm dowiadywali się, jakie umiejętności i kompetencje są poszukiwane na rynku pracy branży IT. Jest to niezwykłe miejsce spotkań, wymiany wiedzy i doświadczeń, gdzie swoją ofertę zatrudnienia, staży oraz  praktyk, przedstawiło 36 firm ze Szczecina i Polski.

mgr Kamila Góra