18.06.2021 r. odbył się finał ogólnopolskiego konkursu wiedzy i praktycznych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – CyberSkiller Challenge Poland.

Finał ogólnopolskiego konkursu wiedzy i praktycznych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – CyberSkiller Challenge Poland

18 czerwca 2021 r. odbył się finał ogólnopolskiego konkursu wiedzy i praktycznych umiejętności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa – CyberSkiller Challenge Poland. Konkurs został zorganizowany przez działającą na Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w  Lublinie spółkę “CyberSkiller”, a współorganizatorem konkursu był Lubelski Park Naukowo – Technologiczny. Do przeprowadzenia konkursu została wykorzystana autorska platforma przeznaczona do edukacji specjalistów w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa, która została opracowana przez kierownika Katedry Cyberbezpieczeństwa UMCS w Lublinie – dra  hab. Bogdana Księżopolskiego.

Uczniowie Kamil Bielak (kl. 2 BIp), Kacper Fryska (kl. 4 TI), Piotr Pośniak (kl.  2  BIp), zdobywając I miejsce w województwie zachodniopomorskim, zakwalifikowali się do ścisłego etapu ogólnopolskiego.

Finał konkursu miał się odbyć w Lubelskim Parku Naukowo – Technicznym, ale ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną został przeprowadzony online. Każda drużyna na czas trwania konkursu miała podłączoną kamerę internetową, a całą relację na żywo prowadził p.  Bogdan Księżopolski. Po omówieniu zasad konkursu, uczestnicy przystąpili do  rozwiązywania zadań. Zadania były wykonywane z wykorzystaniem VPN, maszyn wirtualnych i systemu operacyjnego przeznaczonego do testowania zabezpieczeń, tj. Kali Linux. Punkty były naliczane w zależności od stopnia trudności zadania.

Do konkursu przystąpiło 160 szkół z całej Polski, 1340 uczniów, a do ścisłego finału zakwalifikowało się tylko 44 uczestników. Walka i determinacja była bardzo duża. W  kwalifikacji końcowej nasza drużyna zajęła 13 miejsce w kraju. Mieliśmy apetyt na  więcej, ale i tak, wynik ten jest dla nas bardzo satysfakcjonujący. Zdobyta wiedza z  zakresu cyberbezpieczeństwa pozwoli lepiej przygotować się do kolejnej edycji w  przyszłym roku.

Bardzo dziękuję chłopcom za poświęcony czas na przygotowanie się do konkursu oraz  za zaangażowanie, które z pewnością może być mierzone w gigabajtach 🙂  Gratuluję!

Opiekun konkursu

mgr Kamila Góra