18.12.2018 r. odbył się wyjazd studyjny uczniów klasy II I III MPS do fabryki samochodów Volkswagen Poznań.

Wyjazd studyjny klasy II i III MPS do fabryki samochodów Volkswagen Poznań

18 grudnia 2018 r. odbył się wyjazd studyjny uczniów klasy II I III Mechanik Pojazdów Samochodowych do fabryki samochodów Volkswagen Poznań. Wyjazd odbył się  w ramach realizowanego w naszej szkole projektu pt. Kwalifikacje dziś – dobra praca jutro.

O godzinie 8.00 nastąpił wyjazd z ZSP w Chojnie. Około godziny 11.40 dotarliśmy do  fabryki samochodów modelu Crafter w Białężycach k. Wrześni. Tu pod opieką przewodnika rozpoczęliśmy dwugodzinne zwiedzanie jedynej z najnowocześniejszych na  świecie fabryk, w której od podstaw powstaje Volkswagen Crafter. Fabryka powstała w  październiku 2016 r. Zatrudnia ok 3000 osób. Koszt inwestycji wyniósł 800 milionów euro. Powierzchnia zakładu obejmuje 22 ha. W fabryce we Wrześni od dwóch lat produkowane są nowej generacji modele Craftera w kilkunastu wariantach. Produkcja odbywa się w sposób nowoczesny i ekologiczny. Ponad 70% produkcji stanowią pojazdy ze  specjalną zabudową, spełniające indywidualne potrzeby klientów.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Działu Budowy Karoserii, gdzie tworzy się podstawę przyszłego samochodu. Droga do gotowego nadwozia prowadzi przez zgrzewanie, spawanie, lutowanie i klejenie. W spawalni prace w 80% wykonują roboty. Następnie udaliśmy się  do  hali montażowej, gdzie nadwozia aut są wyposażane w kokpit wraz z niezbędnym okablowaniem. Na stanowisku zwanym „weselem” następuje łączenie ze sobą nadwozia z  karoserią samochodu. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany. Wreszcie nadchodzi czas, by samochód uzyskał koła, zespół napędowy, a w kolejnych etapach fotele i drzwi. Szczególnie interesujące było wklejanie szyb. Następnie samochód sprawdza się w tunelu świetlnym i po raz pierwszy uruchomiany jest silnik. Wreszcie samochód może wyjechać z  taśmy montażowej.

Uczniowie podczas zwiedzania hali produkcyjnej zadawali mnóstwo pytań dotyczących rekrutacji do pracy w fabryce, pracy nowo przyjętej osoby, a także wynagrodzenia.

Niestety w całej fabryce obowiązuje zakaz robienie zdjęć i filmów dlatego też  nie  można było zaobserwowanych efektów pracy udokumentować fotografiami i  filmami. Wszyscy opuściliśmy fabrykę pod bardzo dużym wrażeniem zastosowanych technologii, robotyki i linii produkcyjnych stosowanych przy montażu Crafterów.

Kolejnym punktem wycieczki był Stary Rynek w Poznaniu, gdzie czekał na nas smaczny posiłek i przepiękne dekoracje bożonarodzeniowe, które wprawiły nas w iście świąteczny nastrój.

Dzięki wycieczce do zakładów Craftera uczniowie, jaki i opiekunowie, mogli zobaczyć jak  wygląda proces produkcji aut i praca w tak dużym zakładzie jakim jest fabryka VW. Wycieczka była ciekawa i kształcąca. Była to również okazja by oderwać się od codziennych obowiązków i przygotowań przedświątecznych.

Opiekunowie i uczniowie klasy II i III MPS