19.04.2021 r. uczniowie klas drugich LO o kierunku humanistyczno-prawnym wzięli udział w wykładzie otwartym “Nowy dom na niekoniecznie dzikim zachodzie. Pomorze Zachodnie 1945 – 1956”.

Wykład online “Nowy dom na niekoniecznie dzikim zachodzie. Pomorze Zachodnie 1945 – 1956”

19 kwietnia 2021 r. uczniowie klas drugich liceum ogólnokształcącego o kierunku humanistyczno – prawnym wzięli udział w wykładzie otwartym, zorganizowanym przez  Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, na temat “Nowy dom na  niekoniecznie dzikim zachodzie. Pomorze Zachodnie 1945 – 1956”.

Spotkanie rozpoczęła pani dr hab. Małgorzata Machałek, prof. US. Następnie wszystkich nauczycieli i uczniów przywitała i wprowadziła w cykl “Szczecińskich spotkań z historią” dyrektor Instytutu, pani dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US.

Wykład poprowadził dr hab. Eryk Krasucki – pracownik naukowy Instytutu, specjalizujący się  w historii powojennej Polski i Pomorza Zachodniego – ze szczególnym uwzględnieniem kwestii społecznych i kulturalnych. Przedstawił Pomorze Zachodnie jako nowe miejsce na  mapie powojennej Polski, miejsce migracji ogromnych liczebnie grup ludności.

Wyjaśnił skąd przyjeżdżano na te ziemie, jakie były motywy osadników. Przybliżył też  z  jakimi problemami zmagali się przybysze na tzw. ziemiach odzyskanych.

Opowiedział jak trudne było to doświadczenie zarówno dla Polaków i Niemców.

W drugiej części pan doktor odpowiadał na pytania słuchaczy. Został poproszony między innymi o ocenę przyłączenia Pomorza Zachodniego do Polski.

Wykład był szczególnie interesujący, ponieważ dotyczył miejsca, w którym mieszkamy my, nasi rodzice i dziadkowie. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy szkoły z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego i odbyło się  poprzez aplikację Microsoft Teams.

mgr Krzysztof Pośniak