19.06.2018 r. odbyło się zakończenie i podsumowanie całorocznych działań wolontariackich przez uczniów mieszkających w internacie.

Podsumowanie całorocznych działań wolontariackich przez uczniów mieszkających w internacie

„Jedynie prawdziwy człowiek zauważy potrzeby innego człowieka. Jedynie człowiek wielkiego serca wyciągnie dłoń, pomocną dłoń.” [ Św. Jan Paweł II ]

W dniu 19 czerwca 2018 r. odbyło się zakończenie i podsumowanie całorocznych działań wolontariackich przez uczniów mieszkających w internacie. Wolontariusze i  kierownik internatu, podczas odwiedzin, obdarowali dzieci Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych małymi upominkami, a w zamian otrzymali laurki i gorące słowa podziękowania za dar serca i troskę, jaką obdarzyli swoich małych przyjaciół.

Tradycyjnie, wzorem cotygodniowych spotkań, nasza młodzież aktywnie spędziła czas z  dziećmi na wspólnej zabawie i pomocy w codziennych czynnościach. Było wspólne czytanie książek, wspomnienia z odwiedzin i obietnice, że kolejny rok szkolny będzie rokiem wspólnych spotkań i kontynuacji zawiązanych przyjaźni.

Warto wspomnieć, że 13 czerwca 2018 r., wzięliśmy udział w przedstawieniu „Akademia Pana Kleksa”, które przygotowały dzieci wraz z wychowawcami z CPOW w Chojnie. Młodzież uczestnicząca w przedstawieniu mogła doświadczyć niesamowitych wrażeń, a  także spróbować przepysznych wypieków przygotowanych przez gospodarzy.

Żegnając się z naszymi przyjaciółmi obiecaliśmy, że po wakacjach wrócimy do nich i dalej będziemy wspólnie spędzać czas. Dzięki takim działaniom możemy rozwijać oraz  pielęgnować w sobie takie cechy jak: otwartość, empatia, odwaga, odpowiedzialność, a  także szacunek do drugiego człowieka.

Wolontariat internacki to nie tylko pomoc dzieciom z CPOW, to także wzajemna, codzienna pomoc koleżeńska, wspólne odrabianie lekcji, motywowanie do nauki, dbanie o  poczucie, że można polegać na innych kolegach czy też koleżankach. To również zachęcanie do zawierania głębokich, wartościowych przyjaźni, to kształtowanie działania zespołowego, uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych, a przede wszystkim inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego, dającego możliwość wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń poprzez pomoc innym.

Kierownik internatu

mgr Dorota Szwiec