2.09.2019 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Wykształcenie to dobro,

którego nic nie jest w stanie nas pozbawić.

Menander

2 września 2019 roku, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie o godzinie 9:00, rozpoczęła się inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020. Uroczystość szkolną uświetnili swoją obecnością: Starosta Gryfiński Pan Wojciech Konarski, Ks. Proboszcz Janusz Mieszkowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Aldona Wąchała oraz bardzo liczne grono rodziców.

Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, zgromadzonych na uroczystości powitali Amelia Kasperek i Oskar Klęczar – przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

Uroczystego otwarcia roku szkolnego 2019/2020 dokonała Pani Dyrektor Adriana Salamończyk, która w swoim przemówieniu powitała wszystkich powracających do szkoły. W szczególny sposób zwróciła się do 355 uczniów przyjętych do klas pierwszych:

Dziękuję uczniom klas pierwszych za wybór tej szkoły, która z Waszą pomocą Was  nie  zawiedzie, spełni Wasze oczekiwania, będzie wspierała w osiągnięciu celu, jakim  jest egzamin maturalny, egzamin zawodowy, zdobycie wykształcenia, zdobycie zawodu, dojrzałość i dorosłość. Życzę, aby było Wam tu wszystkim dobrze i bezpiecznie. (…) Pierwszoklasiści, wykorzystujcie nasze doświadczenie, naszą wiedzę i umiejętności. Jesteśmy tu dla Was. Ważne jest jednak, aby się Wam chciało chcieć i abyście z nami współpracowali w dążeniu do celu.

Pani Dyrektor przedstawiła kadrę kierowniczą szkoły, oddziały klas pierwszych i  ich  wychowawców oraz poinformowała o zmianach w kadrze nauczycielskiej. Kończąc swoje wystąpienie życzyła wszystkim, aby ten nowy rok szkolny był rokiem spokojnym, ciekawym i pełnym sukcesów.

Następnie głos zabrał Starosta Gryfiński Pan Wojciech Konarski, który życzył uczniom, aby  wspomnienia wakacyjne były impulsem do dobrej nauki i osiągania celów. Podziękował wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy w okresie wakacyjnym byli odpowiedzialni za staże uczniów, przygotowanie nowego roku szkolnego oraz podnosili swoje kwalifikacje. Pan Starosta podkreślił również, iż obecny rocznik uczniów klas I stanowi swoistą osobliwość – skupia absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, a rok szkolny 2019/2020 jest dla oświaty historyczny, przynosząc zmiany szkół ponadgimnazjalnych w  ponadpodstawowe.

Ksiądz Dziekan Janusz Mieszkowski życzył uczniom, aby nowy rok szkolny był dla  nich najpiękniejszą przygodą życia do tej pory przeżytą. Kończąc, humorystycznie zachęcił uczniów do modlitwy: Panie Boże spraw, aby mi się tak chciało, jak mi się nie chce.

Po inauguracyjnych przemówieniach uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci w  poczet uczniów naszej szkoły. Składając ślubowanie na sztandar szkoły przyrzekali dbać o  dobre jej imię, wzbogacać jej tradycję, sumiennie wykonywać obowiązki ucznia, być wrażliwym na potrzeby innych.

Życzymy, aby młodzież, która rozpoczyna naukę w naszej szkole, szybko i trwale zintegrowała się z całą szkolną społecznością, a czas nauki upływał jej w przyjaznej atmosferze, sprzyjając wszechstronnemu rozwojowi.

Nawiązując do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej młodzież szkoły dała świadectwo swego patriotyzmu i przywiązania do uniwersalnych wartości, takich jak  wolność, honor, piękno i człowieczeństwo. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości złożyli hołd bohaterom – obrońcom Rzeczypospolitej Polskiej, którzy odważyli się zbrojnie przeciwstawić niemieckiemu i sowieckiemu najeźdźcy w pierwszych dniach września. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar II wojny światowej.

Na koniec uroczystości przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego – Oskar Klęczar, życzył wszystkim owocnego roku szkolnego, pełnego pracy, ale też zadowolenia i satysfakcji z osiąganych wyników.

Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Zatem – witaj szkoło, żegnajcie wakacje!

mgr Anna Krzemińska