2 – 30.11.2019 r. w ramach akcji Czytaj PL przystąpiliśmy do projektu „Upoluj swoją książkę”.

Projekt „Upoluj swoją książkę”

W październiku 2019 r., w ramach akcji Czytaj PL, zgłosiliśmy się do trzeciej edycji projektu „Upoluj swoją książkę”. W ramach projektu, który będzie trwał w dniach od 2 do 30 listopada br., uczniowie szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju będą mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e – booków i audiobooków. Do akcji zgłosiło się 21 miast, 1305 szkół ponadpodstawowych na terenie całego kraju. Po raz drugi akcja przekracza też granice państw – jej plakaty trafiły do 8 Miast Literatury UNESCO na  całym świecie.

W ramach projektu do szkół trafiły 3 specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na  terenie całego kraju. Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć niezwykle popularne bestsellery.

W naszej szkole plakaty, na których umieszczony jest kod QR, znajdują się w widocznym, ogólnodostępnym miejscu w czytelni, bibliotece oraz w gablocie informacyjnej tak, aby  wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w akcji. W edycji 2019 poziom czytelnictwa pomogą zwiększyć stworzeni przez Jana Kallwejta superbohaterowie i  superbohaterki reprezentujący moce, jakie można zdobyć dzięki czytaniu. Każda z postaci patronuje jednej z 12 udostępnianych książek.

Projekt „Upoluj swoją książkę”, oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa, ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e – booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako  atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e – bookową Woblink.com.

Wśród proponowanych bestsellerów jest literatura piękna, fantastyka, kryminały, reportaże oraz tytuły popularnonaukowe:

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu”,
  2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy”,
  3. Holly Black „Okrutny książę”,
  4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy”,
  5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach”,
  6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”,
  7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie”,
  8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów”,
  9. Robert Małecki „Skaza”,
  10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4”,
  11. Jeff Haden „Mit motywacji”,
  12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne”.

Akcja trwać będzie do soboty 30 listopada 2019 r., ale użytkownicy otrzymają także  siedem dodatkowych dni na dokończenie rozpoczętych książek.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału.

mgr Gabriela Lasowska