20.02.2019 r. uczniowie kl. I i II c LO realizowali zajęcia dydaktyczne w ramach wojskowego dnia szkoleniowego.

Wojskowy dzień szkoleniowy kl. I i II c LO

W dniu 20 lutego 2019 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie gościł żołnierzy 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina, którzy przeprowadzili zajęcia w ramach wojskowego dnia szkoleniowego dla uczniów klas mundurowych. Zajęcia rozpoczęła zbiórka, podczas której uczniowie kl. I i II c LO zostali zapoznani z planem dnia.

Żołnierze – instruktorzy dokonali przeglądu umundurowania i wyglądu kadetów, po czym przystąpiono do ćwiczeń.

Żołnierze 5 Pułku przywiązują dużą wagę do wizerunku, więc jednym z ćwiczonych elementów była musztra indywidualna.

Doskonalono organizowanie zbiórek, odstępowanie, oddawanie honorów podczas marszu w  nakryciu i bez nakrycia głowy, zwroty w miejscu, występowanie. Czas poświęcono również orientacji w terenie bez mapy, z mapą, a także pomiarom odległości do  charakterystycznych obiektów w terenie.

W ramach szkolenia strzeleckiego doskonalono umiejętność składania i rozkładania broni na  czas, gdzie element rywalizacji stanowił dla uczniów dodatkową motywację do szybkiego opanowania zagadnienia. Ćwiczono łączne czynności do strzelania, czyli przyjmowanie właściwej postawy strzeleckiej. Ponadto ważnym elementem niezawodności broni podczas działania jest jej konserwacja – dbanie o czystość jej każdego elementu, co było kolejnym realizowanym zagadnieniem.

Na zakończenie wojskowego dnia szkoleniowego dokonano podsumowania zrealizowanych zagadnień, postępów w nauce naszych kadetów. Kolejne zajęcia odbędą się w marcu. Warto wspomnieć, że w zajęciach, po raz pierwszy, uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej, wykazując się dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem tematyką wojskowości.

mgr Marek Bednarz