20.06.2020 r. uczniowie Jakub Dziewiątka, Gracjan Jasnos, Dawid Piotrowski, Filip Rosochacki i Kacper Wąsik zajęli II miejsce w IV sezonie Pomorskiej Ligi Historycznej.

IV sezon Pomorskiej Ligi Historycznej

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przystąpili, już po raz czwarty, do rywalizacji w ramach Pomorskiej Ligi Historycznej, organizowanej od 2016 roku przez Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Drużyna w składzie: Jakub Dziewiątka – kl. 1 abd LO, Gracjan Jasnos – kl. 3 BI, Dawid Piotrowski – kl. 3 BI, Filip Rosochacki – kl.1 bd LO, Kacper Wąsik – kl.1 BI(g) pod opieką mgr Danuty Perz reprezentowała naszą szkołę. Celem konkursu jest zgłębianie historii naszej „małej ojczyzny” – Pomorza Zachodniego, w powiązaniu z dziejami Polski i Europy.

Rozgrywki Ligi miały trwać od listopada 2019 r. do kwietnia 2020 r. i składać się z czterech rund. Do wykonania były zadania, opracowane przez historyków Instytutu Historycznego. Pierwszym zadaniem był turniej wiedzy. Odbył się 20 listopada 2019 r. i dotyczył tematu „Morze w dziejach świata, Polski i Pomorza”. Składał się z trzech etapów: sprawdzianu pisemnego, quizu i konkursu „detektyw historii”. W tej rundzie nasza drużyna zajęła drugie miejsce, na 100 możliwych punktów uzyskała 90.

Drugie zadanie polegało na skonstruowaniu, w terminie do 20 stycznia 2020 r., „Historycznej gry planszowej”. Drużyna wykonała grę pod tytułem „Śladami Lubinusa”, w której uczestnicy gry mają możliwość wybrać się w podróż z Chojny do miejscowości z mapy Ellharda  Lubinusa, XVII wiecznego niemieckiego kartografa, który na zlecenie księcia szczecińskiego Filipa II stworzył mapę. Gracze mają możliwość poznania architektury i historii miast Pomorza z XVII wieku. Po drodze zapoznają się z ciekawymi informacjami i wydarzeniami dotyczącymi tych miast. Na 100 punktów drużyna uzyskała 83 pkt., co dało nam trzecie miejsce.

Drużynie z ZSP udało się zrealizować także zadanie z III rundy, czyli zorganizować Pomorski Festiwal Nauki. Na stronie szkoły została zamieszczona obszerna informacja z tego przedsięwzięcia. Jednak ze względu na zaistniałą sytuację pandemii COVID – 19, runda ta została anulowana. Natomiast czwarta runda nie doszła do skutku.

Organizatorzy PLH, wzięli pod uwagę tylko 2 rundy, a to dało drużynie z ZSP drugie miejsce, z dorobkiem 173 punktów. W rozgrywkach Ligi uczestniczyło jedenaście drużyn z województwa zachodniopomorskiego. W nagrodę członkowie drużyny i opiekun otrzymali karty podarunkowe do Empiku.

mgr Danuta Perz