20.11.2018 r. wzięliśmy udział w III edycji akcji czytelniczej „Młodzieży czytanie”.

Akcja czytelnicza „Młodzieży czytanie”

We wtorek 20 listopada 2018 r. w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w  Szczecinie odbyła się III edycja akcji czytelniczej „Młodzieży czytanie”. Organizatorem wydarzenia był Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza i  Dyrektor Książnicy Pomorskiej pan Lucjan Bąbolewski. Celem przedsięwzięcia było rozbudzanie zainteresowania młodzieży klasyką literatury polskiej, historią Polski oraz  propagowanie czytelnictwa.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 16 szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Naszą szkołę, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie, reprezentowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Zawodowego: Zuzanna Lorenc, Maja Turkiewicz, Jessika Kosińska, Marcel Cacek (kl. 1 a LO), Amelia Kasperek (kl. 1 d LO), Oskar Klęczar (kl. 1 b LO), Emilia Czeda (kl. 2 TŻ) pod opieką Pana mgr  Aleksandra Lizaka.

W związku z obchodami 100 letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz  przypadającą 20 listopada rocznicą śmierci Stefana Żeromskiego, tegoroczna odsłona akcji była wyjątkowa. Młodzież zaprezentowała fragmenty 44 tekstów Antologii Niepodległości oraz wybrane przez organizatorów fragmenty “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które jest kontynuacją akcji Narodowe Czytanie. W wykonaniu naszej młodzieży usłyszeliśmy interpretacje utworów Ignacego Krasickiego „Święta miłości kochanej ojczyzny”, Józefa Wybickiego „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, Alojzego Felińskiego „Boże coś Polskę”oraz fragmenty „Księgi pielgrzymstwa polskiego”Adama Mickiewicza.

W akcji wzięli także udział goście specjalni, przedstawiciele świata kultury, między innymi Prezes Polskiego Radia Szczecin Artur Kubaj. Wspólnie z młodzieżą czytała także pani Magdalena Zarębska – Kulesza – Zachodniopomorski Kurator Oświaty w Szczecinie.

Dziękuję naszej młodzieży za zaangażowanie i piękną prezentację.

Emilia Czeda, kl.2 TŻ

mgr G. Lasowska